Ordynariat Prawosławny
Aktualności
22.07.2019
Kolonie letnie dla dzieci z rodzin mundurowych w Cieplicach
Zgodnie z planem rocznym Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, w dniach 13-20 lipca br. odbyły się kolonie letnie dla dzieci z rodzin mundurowych, które tradycyjnie już odbyły się w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach.
 
 
Przed wyjazdem do jednego z najpiękniejszych zakątków naszego kraju – Karkonoskiego Parku Narodowego, uczestnicy kolonii modlili się w katedralnej cerkwi wojskowej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie. Następnie pod opieką kapelana Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej - ks. ppor. SG Piotra Nestoruka oraz wychowawców – por. SG Joanny Kuczyńskiej, ppor. SG Karola Mickiewicza oraz st. chor. szt. MW Jana Kondrusika, ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży wyruszyła do celu.
 
 
Sprzyjająca pogoda pozwoliła obozowiczom na zrealizowanie praktycznie wszystkich planów, związanych z odwiedzeniem najważniejszych obiektów tego urokliwego miejsca. Zamek Chojnik – usytuowany na szczycie góry o tej samej nazwie, czy najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka (1602 m. n.p.m.), to największe wyzwania, z którymi poradzili sobie wszyscy uczestnicy kolonii. Niezapomnianą atrakcją był przejazd kolejką górską z Karpacza na Kopę (1337 m. n.p.m.), skąd pod opieką przewodnika młodzi turyści górscy pieszo zdobyli tzw. Koronę Karkonoszy, a także nocne zwiedzanie Zamku Wleń z płonącymi pochodniami w ręku.
 
 
Dzięki uprzejmości komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, dzieci pod przewodnictwem mjr SG Beaty Czarnieckiej-Serafin, zapoznały się ze specyfiką i funkcjonowaniem ośrodka szkolenia, który jako jedyny w Polsce specjalizuje się tresurze psów służbowych. Wizyta w lubańskim ośrodku była również okazją do udziału w pokazie symulatora wypadków drogowych oraz zapoznania się z zasadami BHP oraz udzielania przedmedycznej pomocy poszkodowanym.
 
 
Odwiedzając cerkiew w Zgorzelcu, pod przewodnictwem miejscowego proboszcza – ks. por. rez. Marka Bonifatiuka, odbyła się również wycieczka do niemieckiego Görlitz oraz zwiedzanie Starego Miasta. W Termach Cieplickich, które znajdują się nieopodal ośrodka, dzieci i młodzież skorzystały z nowoczesnego aquaparku – jednej z głównej atrakcji miasta.
 
Każdego dnia realizowane były wyjazdy krajoznawczo-edukacyjne do okolicznych miejscowości i zakątków Parku Narodowego, m.in. do słynnej na całym świecie huty szkła kryształowego w Piechowicach.
 
 
W trakcie trwania kolonii nie zabrakło czasu dla życia duchowego. Ważnym elementem harmonogramu dnia były codzienne modlitwy poranne i wieczorne oraz uczestnictwo w niedzielnej Boskiej Liturgii w miejscowej kaplicy pw. św. pierwszego męczennika archidiakona Stefana, podczas której większość dzieci przystąpiło do sakramentów spowiedzi i eucharystii.
 
W ramach czasu wolnego dzieci korzystały z atrakcji rekreacyjno-sportowych, jakie oferuje cieplicki ośrodek, który stał się wspaniałym miejscem wspomnień dla wszystkich uczestników kolonii.
 
   
 
ks. ppor. SG Piotr Nestoruk
fot. ppor. SG Adam Mickiewicz, archiwum OS SG w Lubaniu

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym