Ordynariat Prawosławny
Aktualności
24.07.2019
Centralne obchody Święta polskiej Policji 2019
W 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oficjalnym obchodom towarzyszyło szereg uroczystości, w których wziął udział J.E. arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Polska Policja to największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jej funkcjonariusze przy wsparciu pracowników Policji codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli i pilnują porządku publicznego. Każdego dnia z determinacją, poświęceniem i odwagą narażają swoje życie i zdrowie w trosce o dobro drugiego człowieka.
 
 
24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji - data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym - obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej, której tradycje kontynuujemy. W tym wyjątkowym i jakże ważnym roku, tegoroczne, 100. już centralne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i - co najważniejsze — ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci, odbyły się dzisiaj w Warszawie na Zamku Królewskim, a następnie na Placu Marszałka J. Piłsudskiego.
 
 
Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Dziś piękne i trudne tradycje w połączeniu ze współczesnymi wymaganiami stanowią solidny fundament i są podstawą sprawnego działania dzisiejszej Policji — Policji, bez której nie wyobrażamy sobie istnienia nowoczesnego państwa prawa. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości i z wielką pokorą czerpiemy z niej zasoby. - powiedział szef polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – postanowieniem z 24 lipca 2019 roku – mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie. Awanse generalskie przyznane zostały na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek.
 
 
Podczas uroczystości odznaczono trzech zasłużonych policjantów — dwaj uhonorowani zostali Krzyżami Zasługi za Dzielność, a jeden Medalem za Ofiarność i Odwagę.

O 14:30 odbyła się uroczysta promocja mianowania na pierwszy stopień oficerski Policji absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
 
Po okolicznościowych wystąpieniach przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały wieńce. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada pododdziałów Policji, a także promowanych funkcjonariuszy.
 
Ordynariuszowi wojskowemu podczas uroczystości asystował Naczelny Kapelan Policji, ks. prot. Andrzej Bołbot (dop. POWP).
 
 
 
źródło: http://www.policja.pl

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym