Ordynariat Prawosławny
Aktualności
27.07.2019
Prawosławne nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji
Po południu w piątek 26 lipca br. odbyło się prawosławne nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Uroczystość zorganizowano w katedralnej cerkwi pw. Św. Jerzego Zwycięzcy w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu WP

 

Prawosławni kapelani pod przewodnictwem arcybiskupa Jerzego, prawosławnego ordynariusza wojskowego modlili się zarówno za żyjących funkcjonariuszy i pracowników Policji, jak i za dusze zmarłych i poległych policjantów i cywilów, pracujących w Policji.

 

 

Modlitwą otoczono także przedwojennych stróżów prawa, także tych, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD  w Związku Radzieckim. W nabożeństwie wziął udział ks. Andrzej Bołbot naczelny prawosławny kapelan Policji.

 

 

Kazanie wygłosił ks. Marcin Gościk z prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, kapelan lubelski. – Policjanci są naszymi „aniołami stróżami”, którzy bez względu na porę roku, święta, dni wolne od pracy o każdej porze dnia i nocy idą aby służyć drugiemu człowiekowi – powiedział w homilii ks. Marcin. – Zawód policjanta jest powołaniem, jest służbą drugiemu człowiekowi. Św. Sylwan z Atosu powiadał, że według tego jak człowiek postrzega swego bliźniego, można ocenić, jak wiele łaski nosi w sobie. Nie bez przyczyny Św. Archanioł Michał jawi się patronem Policji, bo to właśnie ona jest spadkobiercą pilnowania ładu i porządku w społeczeństwie.

 


W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Policji z komendantem głównym formacji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem na czele.

 


Na zakończenie uroczystości arcybiskup Jerzy wręczył komendantowi głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi Odznakę Pamiątkową Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Generał Jarosław Szymczyk ofiarował arcybiskupowi wiązankę kwiatów. Obaj odsłonili tablicę pamiątkową upamiętniającą setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Arcybiskup Jerzy odsłoniętą inskrypcję poświęcił.

 


Zakończeniem uroczystego spotkania była agapa.


Tekst i zdjęcia: Paweł Ostaszewski/Miesięcznik „Policja 997”

 

foto
WIELKI POST