Ordynariat Prawosławny
Aktualności
29.09.2019
Uroczystości upamiętniające uczestników Bitwy Niemeńskiej.
W niedzielę, 29 września br. w Kuźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Bitwa, zwana też operacją niemeńską, rozgrywała się między 20-26 września 1920 roku między innymi na Sokólszczyźnie.
 
    Uroczystości rozpoczęły się św. Liturgią w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy.
 
 
    Nabożeństwu w intencji obrońców Ojczyzny, które było sprawowane 25 września br., przewodniczył proboszcz parafii ks. prot. Jarosław Grygiewicz oraz kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ks. prot. ppor. SG Piotr Nestoruk.
 
 
    Po mszy w miejscowym kościele rzymsko-katolickim pw. Opatrzności Bożej, uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, kompanią reprezentacyjną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami we wrześniu 1920 roku. Tam po okolicznościowych wystąpieniach oraz modlitwie za zmarłych, odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, a pod pomnikiem żołnierzy 21 Dywizji Górskiej złożone zostały wieńce.
 
 
    W uroczystości udzial wziął Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Biziuk, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że przez wiele lat o Bitwie Niemeńskiej nie wspominano, wręcz zapomniano, ale na szczęście pamięć o bohaterach wraca.
 
 
    Po oficjalnych uroczystościach wszyscy udali się na festyn na którym można było podziwiać pokazy sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, wziąć udział w zabawach i konkursach z nagrodami, a także w zorganizowanych grupach można było zwiedzać drogowe przejście graniczne w Kuźnicy.
 
 
tekst: mjr SG Katarzyna Zdanowicz – rzecznik prasowy POSG
fot. archiwum PSG w Kuźnicy

 

foto