Ordynariat Prawosławny
Aktualności
05.10.2019
Święto 1. Bazy Lotnictwa Transportowego
W piątek, 4 października na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, odbył się uroczysty apel z okazji święta jednostki. Pierwsza BLTr usytuowana jest w Warszawie na lotnisku Okęcie i podlega bezpośrednio Dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
 
 
 
   Podniosły charakter uroczystości na warszawskim okęciu nadała kompania honorowa Sił Powietrznych z Dęblina oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
 
   W uroczystej zbiórce, oprócz żołnierzy i pracowników 1BLTr, udział wziął Dowódca Centrum Operacji Powietrznych - Dowódca Komponentu Powietrznego gen. dyw. pil. Dariusz MALINOWSKI, Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego - gen. bryg. pil. Krzysztof Walczak oraz liczni przedstawiciele instytucji i jednostek wojskowych, funkcjonariusze służb mundurowych, reprezentanci instytucji państwowych, władz samorządowych oraz kombatanci.
 
 
    Dowódca bazy płk pil. Stanisław KONDRAT w swoim wystąpieniu podkreślił, że "mijający rok był dla nas rokiem szczególnym, przede wszystkim osiągnęliśmy gotowość do realizacji lotów o statusie HEAD na samolocie B737-800". Dodał także "My się wyzwań nie boimy. Zapewniam, że dumy i ambicji nam nie brakuje, jesteśmy dobrze wyszkoleni, nowocześnie wyposażeni i gotowi do realizacji stojących przed nami zadań." Kończąc swoje przemówienie Dowódca wspomniał załogę samolotu AN-24, która w 1973 rozbiła się w okolicach Szczecina oraz załogę samolotu Tu-154 M, która zginęła w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
 
 
   Głównym zadaniem 1BLTr jest zabezpieczenie transportu powietrznego i obsługa pasażerska naczelnych organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Święto 1. Bazy Lotnictwa Transportowego ustanowiono na dzień 5 października, z uwagi na przypadającą właśnie w tym dniu rocznicę nadania sztandaru 1. Bazy Lotniczej, której kontynuatorką tradycji jest 1 BLTr. W tym roku jednostka obchodziła swoje święto po raz ósmy.
 
 
   Podczas uroczystości Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego reprezentował Dziekan WOT ks. kpt. Tomasz Paszko.
 

Tekst: 1. BLTr
Foto: st. chor. szt. Tomasz Trzmielewski

 

foto