Ordynariat Prawosławny
Aktualności
09.10.2019
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Batalionów Chłopskich
8 października 2019 r., w 79. rocznicę powołania organizacji zbrojnej Bataliony Chłopskie, odsłonięto pomnik upamiętniający ich poświęcenie i waleczność dla dobra Ojczyzny.
 
   Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystość odsłonięcia oraz poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet na warszawskim Mokotowie. Pomnik został usytuowanego na skwerze u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Polski Walczącej. Odsłonięcia pomnika dokonali: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk dr inż. Zbigniew Zaborowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Rafał Miastowski.
 
 
   Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że lata starań o pomnik w Warszaawie ziściły się. Stwierdził także, że siła blisko 170 tys. żołnierzy Batalionów Chłopskich miała swoją podwalinę na wierze w Boga. Najdobitniejszym na to przykładem jest fragment roty przysięgi, w której wybrzmiewa: „Idziemy walczyć o chrześcijańską Polskę!”. Siłą ich na tuż po Bogu była wiary w niepodległość państwa, zaszczepiona przez ich rodziców, dziadów i pradziadów.
 
 
   Przed wspólnym odsłonięciem pomnika minister Kasprzyk wręczył uroczyście prezesowi Zaborowskiemu Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Na zakończenie uroczystości przed nowym upamiętnieniem, odśpiewano Apel Pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
 
   Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego podczas uroczystości reprezentował, ks. płk rez. Michał Dudicz.
 

Tekst: redakcja POWP (za: kombatanci.gov.pl)
Foto: kombatanci.gov.pl

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym