Ordynariat Prawosławny
Aktualności
17.10.2019
Polscy żołnierze - sportowcy powalczą o medale na Igrzyskach w Wuhan
W środę, 16 października w Warszawie pożegnano reprezentację Wojska Polskiego, która w najbliższych dniach będzie rywalizować o medale na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan w Chinach.
 
   Około 200 zawodników w biało-czerwonych barwach będzie walczyć o medale w 17 dyscyplinach sportowych, takich jak: biegi na orientację, judo, spadochroniarstwo, żeglarstwo, strzelectwo i lekka atletyka. W składzie naszej reprezentacji znaleźli się m. in.: kpr. Marcin Lewandowski, szer. Konrad Bukowiecki, szer. Justyna Święty – Ersetic, szer. Tomasz Bartnik, szer. Adam Cwalina czy plut. Piotr Małachowski.
   Wielu z zawodników, którzy będą reprezentować Wojsko Polskie na Igrzyskach to rekordziści, wielokrotni medaliści ważnych zawodów, takich jak Igrzyska Olimpijskie, czy Mistrzostwa Świata. W imieniu reprezentacji Wojska Polskiego ślubowanie złożył plut. Piotr Małachowski, medalista olimpijski w rzucie dyskiem.
 
 
   Na uroczystościach obecni byli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika oraz I zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. broni Michał Sikora . Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego abp. Jerzego (Pańkowskiego) reprezentował ks. ppor. SG Piotr Nestoruk (dop. ks. kapelan SG).
 

***
   CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) – to wojskowa organizacja sportowa, założona w 1948 roku, której członkami dziś jest 140 państw. Najważniejszymi zadaniami, jakie wyznaczyła sobie ta wojskowa organizacja sportowa, są: pogłębianie przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich oraz wspieranie ogólnoświatowych działań na rzecz pokoju na świecie.
   W sześciu dotychczasowych edycjach w dyscyplinach letnich organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM ) biało-czerwoni zdobyli 134 krążki i plasują się na szóstej pozycji w łącznej klasyfikacji medalowej. Wojsko Polskie oficjalnie przyjęto do CISM jako członka rzeczywistego organizacji w 1991 roku. W 1995 roku, dla uczczenia 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, pod patronatem CISM odbyły się I Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. W cyklu olimpijskim rozgrywane są co cztery lata.
 

Tekst i foto: za: www.gov.pl

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym