Ordynariat Prawosławny
Aktualności
25.10.2019
Pielgrzymka do świętych miejsc Rumunii
W dniach 15-24 października br. odbyła się pielgrzymka kapelanów oraz pracowników prawosławnego ordynariatu do świętych miejsc Rumunii.
 
    We wtorek rano, po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie ordynariusza - arcybiskupa Jerzego pielgrzymi wyruszyli w stronę Rumunii, przez Słowację i Węgry.
 
 
    Pierwszym punktem, do którego dotarli pielgrzymi po dwudniowej drodze był żeński monaster pw. św. Krzyża w mieście Oradea, leżącego tuż przy granicy z Węgrami.
 
 
Kolejne dni to przejazd szlakiem malowniczych monasterów Rumuńskiej Mołdawii (i będącą jej częścią Bukowiną): Voroneți, Humor, Vatra Moldovița, Monastyr Agapia, Sucevița aż do Jassy.
 
 
    W Jassach odbyło się spotkanie z wojskowymi kapelanami Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, które miało na celu poszerzenie kontaktów z rumuńskim ordynariatem. Polscy i rumuńscy kapelani wspólnie również sprawowali niedzielną Boską Liturgię w miejscowej garnizonowej cerkwi pw. św. Dymitra z Salonik.
 
 
    Polska delegacja miała również możliwość odwiedzenia filii Narodowego Muzeum Armii Rumuńskiej, które mieści się w tej miejscowości.
 
 
    Historyczne miasto Jassy to dawna stolica Mołdawii to miasto magiczne, łączące wpływy kultur staromołdawskiej, rosyjskiej, orientalnej i zachodniej, niegdyś wielokulturowa metropolia. Najbardziej znane tutejsze atrakcje to katedra pw. św. Paraskiewy, nieopodal której stoi najważniejsza i najbardziej okazała budowla Jassy - cerkiew pw. Trzech Świętych Hierarchów.
 
 
    Wybudowano ją w pierwszej połowie XVII wieku, a cała jej elewacja pokryta jest rzeźbionymi w kamieniu skomplikowanymi 33 wzorami. Fundatorem świątyni był hospodar mołdawski Vasile Lupu, dobroczyńca Kościoła prawosławnego. Nie można również nie wspomnieć o monumentalnym romantyczno-eklektycznym Pałacu Kultury, który mieści Muzeum Narodowe i jest największą atrakcją regionu Hospodarstwa Mołdawskiego.
 
 
  Odwiedzono również monaster położony w dzielnicy Bucium, gdzie spotkano się z przełożonym monasteru - starcem archimandrytą Nikodemem Petre, odpowiedzialnym w archidiecezji Jassy za sektor misji, statystyk i prognozy duszpasterskiej Kościoła prawosławnego oraz działalności młodzieży.
 
 
    Wiele malowniczych świątyń Bukowiny wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niewątpliwie należy podkreślić, że rumuńskie monastery i cerkwie są malownicze, wyjątkowe i piękne, ale co jest jeszcze warte podkreślenia to ogromna duchowość i dobroć tamtejszej społeczności.
 
 

Tekst: Marta Łuksza
Foto: M. Łuksza i arch. POWP

 

foto
WIELKI POST