Ordynariat Prawosławny
Aktualności
25.11.2019
Jubileusz 40-lecia święceń biskupich zwierzchnika PAKP
40 lat temu, 25 listopada 1979 roku Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, otrzymał święcenia biskupie z rąk Jego Eminencji, metropolity Bazylego.

   Współczesne dzieje Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego wpisują się w jubileusz 40-lecia arcypasterskiej posługi metropolity Sawy.
   Będąc ordynariuszem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej ówczesny arcybiskup Sawa, powołany został do formowania prawosławnego duszpasterstwa wojskowego. W lipcu 1993 r. synod przedstawił Ministrowi Obrony Narodowej kandydaturę Jego Ekscelencji, na stanowisko Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Od 1 maja 1994 r. arcybiskup był odpowiedzialny za budowanie nowych struktur w odradzającym się po wojnie Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego.
 

   W dniu czterdziestolecia święceń biskupich życzymy Jego Eminencji, aby dobry i miłujący człowieka Bóg, zawsze obdarzał Go, zdrowiem, mocą, miłosierdziem, bogactwem wszelkich łask, w dalszej służbie arcypasterskiej, w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.

Mnogaja lieta Wielce Błogosławiony Władyko Metropolito!


Tekst: Redakcja POWP
Foto : Archiwum POWP

 

foto
WIELKI POST