Ordynariat Prawosławny
Aktualności
30.11.2019
Obchody Dnia Podchorążego w Warszawie
29 listopada przed Belwederem odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. W uroczystości udział wziął Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy.
 
   Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda odwoływał się do historycznych wydarzeń i walk o suwerenność Polski podkreślając, że długie pokolenia nie doświadczyły 30 lat pełnej wolności i niepodległości. W swoim słowie dodał również, że w 1830 roku, tutaj, w Warszawie młodzi podchorążowie, studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki, z bijącym sercem i młodzieńczym podnieceniem, ekscytacją, odwagą i gotowością do brawury chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli, która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków.
Podczas uroczystości Prezydent wręczył także upominki wyróżniającym się podchorążym.
 
 
***
Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego.  Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
 
 
za: prezydent.pl

 

foto
WIELKI POST