Ordynariat Prawosławny
Aktualności
10.12.2019
Przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT
W niedzielę 8 grudnia, na Rynku Miejskim w Hrubieszowie, ponad 80 żołnierzy Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego.
 
   W uroczystościach wzięli udział m.in Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła i dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk. Tadeusz Nastarowicz. Ceremonię poprzedziła msza św. w Kościele Garnizonowym. Była to siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 2 LBOT.
  Bożego błogosławieństwa w imieniu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego udzielił ks. ppłk Jan Kot. W przysiędze uczestniczył również Prawosławny Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. kpt. Tomasz Paszko.
 
 
  Żołnierze którzy złożyli w niedzielę przysięgę, kończą właśnie intensywne, szesnastodniowe szkolenie podstawowe na terenie jednostki w Chełmie. Zakończyło się ono tzw. pętlą taktyczną, czyli sprawdzianem zdobytej wiedzy i umiejętności.
   Przysięga połączona była z innym, ważnym wydarzeniem - promocją żołnierzy OT na stopień kaprala. To kolejna już grupa terytorialsów z lubelskiej brygady, którzy ukończyli kurs „Sonda” dla niższych dowódców WOT. 2 LBOT zrealizowała w tym roku trzy edycje tego projektu. Jeszcze w grudniu tego roku ruszy nabór do czwartej edycji.
   W programie uroczystości znalazła się również defilada pododdziałów 2LBOT oraz pokaz sprzętu i wyposażenia Terytorialsów. Tradycyjnie można było skosztować żołnierskiej grochówki.
 
 
 
Tekst: Damian Kot [za:www.lubiehrubie.pl]
Foto: Damian Kot

 

foto
WIELKI POST