Ordynariat Prawosławny
Aktualności
20.01.2020
Choinka parafialna
19 stycznia br. w Wojskowej Parafii Katedralnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy, odbyła się choinka, połączona z koncertem kolęd w wykonaniu Chóru Katedralnej Prawosławnej Parafii Wojskowej w Warszawie.

    Zanim jednak nastąpił ten moment, najmłodsi parafianie swymi radosnymi, anielskimi głosami rozpoczęli to rodzinne popołudnie i wieczór, śpiewem kolęd, recytacją wierszy i pozdrowień w wielu językach, między innymi w języku tigrinia, używanego w Erytrei.

    Dzieci zaskoczyły zebranych nie tylko wykonanymi z wielkim kunsztem kolędami, ale przede wszystkim swoim wielkim zaangażowaniem i oddaniem w wykonaniu wielu utworów oraz pokazem swoich umiejętności w grze na instrumentach, czy też w śpiewie.

    Do tego radosnego kolędowania, najmłodsi, przygotowywali się długimi tygodniami pod nadzorem i czujnym okiem katechety i dyrygenta lektora ppor. Tomasza Pieczarki oraz dyrygentki Ani Nazaruk, którzy potrafili je zaangażować do podjęcia tego wyjątkowego wysiłku.

    Przed występami, dzięki rodzicom oraz proboszczowi parafii wojskowej ks. mjr. Łukaszowi Godunowi, wszyscy zebrani mogli pokrzepić swoje cielesne siły, przy suto zastawionych świątecznych stołach.

    Po występie dzieci i chóru parafialnego, nastąpił czas kiedy do dzieci przyszedł święty Mikołaj przynosząc ciężki wór z prezentami. W tym pojawieniu się Mikołaja, było coś niezwykłego. Święty niósł na swoich plecach ponad 40 paczek, w wielkim, zielonym, wojskowym worze.

    Każde dziecko było bardzo grzeczne, więc zostało obdarowane prezentem, niektóre z dzieci proszone były o recytację wiersza, czy zaśpiewanie kolęd.

    Tuż po wizycie Mikołaja nastąpił czas dalszego kolędowania. Tym razem w wykonaniu Warszawskich Charytatywnych Kolędników, którzy poświęcając swój czas i siły, pod szczytnym hasłem: „Pomaganie przez śpiewanie” wspierają półroczną Anię, która boryka się z wielkimi problemami zdrowotnymi i czeka na przeszczep wątroby.

    Wspólna praca proboszcza, kleru i wszystkich rodziców, zamieniała to popołudnie w niezwykłe roziskrzony uśmiechem dzieci i śpiewem kolęd  czas, na zakończenie którego dziećmi zajęły się zaproszone panie animatorki.
 

    Choinki parafialne w Prawosławnej Katedralnej Parafii Wojskowej są już tradycją. Za każdym razem przynoszą zebranym chwilę zadumy, zatrzymania tego wartościowego, rodzinnego i świątecznego czasu.

    Pozwalają również naszym najmłodszym przeżyć ten wyjątkowy czas i zapamiętać go w swoim przyszłym dorosłym życiu.
 

tekst: ks. Tomasz Rubczewski
foto: Ania Trofimiuk, Ania Nazaruk, Marta Łuksza

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym