Ordynariat Prawosławny
Aktualności
17.02.2020
Zaproszenie do odwiedzin Sali Tradycji w DGW
Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza od 17 do 21 lutego, w godzinach 11:00-14:00 do zapoznania się z eksponatami oraz historią Sali Tradycji. Znajdują się w niej m.in. szabla oficerska, egzemplarze różnych broni oraz historie związane ze stolicą.
 
 
 
   Podczas warszawskich ferii zimowych, w ramach akcji „Zostań żołnierzem”, od 17 do 21 lutego, w godzinach 11.00-14.00 w Sali Tradycji DGW, można obejrzeć między innymi Szablę oficerską wz. 1921/22, którą londyńskie środowisko żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przekazało Wojsku Polskiemu III RP – jest to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w Sali Tradycji.
 
   Do dyspozycji zwiedzających będzie kustosz Sali Tradycji, który z pasją opowie np. o ceremonii wręczenia szabli oficerskiej, która odbyła się 15 sierpnia 1992 r., podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Była to bardzo znamienna data, ponieważ tego dnia odbyły się pierwsze obchody Święta Wojska Polskiego oraz pierwszy Światowy Zjazd Kombatantów w Warszawie.
 
   Szabla nie jest jedynym godny uwagi przedmiotem znajdującym się w Sali Tradycji DGW. Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również tzw. rząd ułański, czyli oporządzenie kawalerzysty z lat 1936-1939 - będące aktualnie na wyposażeniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Warto też zwrócić uwagę na barwną, wykonaną na płótnie kopię obrazu Stanisława Bagieńskiego: "Rozbrajanie Niemców przed Komendą Garnizonu w Warszawie" - przedstawiającą wydarzenia, jakie rozegrały się przed obecną siedzibą DGW, 10 listopada 1918 r., na wieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
 
   Sala Tradycji zachowuje również oryginalne egzemplarze broni białej i palnej z czasów insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i dwudziestolecia międzywojennego, orzełki wojskowe noszone na czapkach przez żołnierzy legionów i Wojska Polskiego II RP, a także plansze ze zdjęciami dokumentującymi burzliwe losy „Syreniego grodu” – jak czasami nazywa się potocznie Warszawę.
 
 
Tekst : lektor ppor. Tomasz Pieczarka [za: www.wojsko-polskie.pl/dgw]
Foto: www.wojsko-polskie.pl

 

foto
WIELKI POST