Ordynariat Prawosławny
Aktualności
12.04.2017
Obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
Ordynariusz i kapelani POWP wzięli udział w szeregu uroczystości związanych z obchodami 77. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


Dnia 10 kwietnia br. w Lesie Katyńskim - po symbolicznym uderzeniu w Dzwon Pamięci - rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Odprawiona została msza św., modlitwa ekumeniczna oraz odczytany list wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Do Lasu Katyńskiego, po nocnym locie z Warszawy do Moskwy i dalszej podróży autokarami, nad ranem 10 kwietnia br., dotarła ponad 100-osobowa polska delegacja. To m.in. krewni ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej wraz z przedstawicielami MKiDN, Kancelarii Prezydenta, duchowieństwa, Wojska Polskiego i harcerstwa. Delegacji przewodził ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

Władze Rosji reprezentował przedstawiciel zarządu ds. relacji międzynarodowych administracji obwodu smoleńskiego Jewgieni Zacharenkow. Obecni byli również przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji m.in. z USA, Niemiec i państw Grupy Wyszehradzkiej.

Polska delegacja złożyła również wspólnie z przedstawicielami Rosji z obwodu smoleńskiego kwiaty w części prawosławnej memoriału katyńskiego, gdzie złożone zostały szczątki ofiar stalinizmu.

Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska pielgrzymka udała się do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M. Tam, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. przemówienie okolicznościowe wygłosił ambasador Włodzimierz Marciniak; odbyły się również modlitwy ekumeniczne oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką.

10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy samolotu Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęło 96 osób, wśród których znalazł się również Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, JE abp gen. bryg. dr Miron (Chodakowski).W naszej stolicy, ale również w całym kraju, odbywały się nabożeństwa i uroczystości państwowe, upamiętniające ofiary tragicznej katastrofy sprzed 7. lat. Ekscelencja bp Jerzy (Pańkowski) oraz prawosławni kapelani wojskowi i innych służb mundurowych, modlili się tego dnia za wszystkie ofiary - sprzed siedmiu i siedemdziesięciu siedmiu lat. W kaplicy ordynariatu bp Jerzy odprawił panichidę w intencji tragicznie zmarłych, a w szczególności za duszę zmarłego swego poprzednika - władykę Mirona. Z kolei w krypcie grobu śp. abp. Mirona, JE biskup supraski Grzegorz modlił się za spokój duszy zmarłego wraz z duchowieństwem, przedstawicielami Wojska Polskiego, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, oraz przybyłymi mieszkańcami Podlasia.Fotogaleria
pamięci
ś.p.
Jego Ekscelencji
bp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
(1998-2010)


ks. kpt. Łukasz Godun; http://wiadomosci.onet.pl/kraj/obchody-77-rocznicy-zbrodni-katynskiej/h57qkje;
foto: arch. POWP; Marta Łuksza; Wojciech Pacewicz (PAP) [w:] http://wiadomosci.onet.pl, (12.04.2017); kadr za: Uroczystość odsłonięcia popiersia... https://www.youtube.com/watch?v=yCKEmPlPOZ8

 

foto
 
Święci męczennicy
ziemi chełmskiej i podlaskiej
módlcie się za nami do Boga!