Ordynariat Prawosławny
Aktualności
14.06.2017
Chór STRATOS na koncercie w Wałbrzychu
W dniach 10-11 czerwca br. Męski Chór Wojskowy STRSTOS zaprezentował się w 2. Wałbrzyskich Spotkaniach z Muzyką Cerkiewną oraz śpiewał podczas parafialnego święta.Z błogosławieństwa J.E. Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, Męski Chór Wojskowy STRATOS działający przy Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego, udał się do Wałbrzycha. 

Wałbrzyskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną, to wydarzenie kulturalne, mające na celu przybliżyć jego uczestnikom piękno i bogactwo Prawosławia.Inicjatorem i współorganizatorem Spotkania jest proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Wszystkich Świętych w Wałbrzychu ks. Marek Kiślak.

Wieczorem 10 czerwca w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu w ramach koncertu wystąpiły dwa chóry: Kameralny Chór Żeński im. Św. Lidii z Parafii Prawosławnej pw. Św. Jana Klimaka w Warszawie pod dyr. matuszki Katarzyny Kosińskiej oraz Męski Chór Wojskowy STRATOS z Prawosławnego Ordynariatu WP pod dyr. ks. kpt. Łukasza Goduna. Oba chóry występowały naprzemiennie, wykonując a capella szeroki wachlarz muzyki cerkiewnej, ukazując piękno Prawosławia, bogactwo chrześcijaństwa Wschodu w śpiewanej formie modlitw, psalmów, czy hymnów Maryjnych i paraliturgicznych.Doznania muzyczne doskonale uzupełniły warsztaty ikonograficzne i wystawa ikon, pisanych przez wybitnego polskiego ikonografa Jana Grigoruka. To kolejna forma poznawania Prawosławia za pomocą „Biblii w kolorach” – ikony.

Kolejnego dnia, w Niedzielę Wszystkich Świętych, oba chóry ponownie połączyły siły i wzięły udział w modlitewnej uroczystości święta parafialnego Wałbrzyskiej parafii prawosławnej. Proboszcz parafii ks. Marek Kiślak wraz z rodziną i parafianami okazali wiele serdeczności przybyłym gościom.
inf. POWP
foto za: @WALBRZYSKIOSRODEKKULTURY /www.facebook.com/


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *