Ordynariat Prawosławny
Aktualności
14.06.2017
Święto Żandarmerii Wojskowej
Z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej 13 czerwca odbył się uroczysty apel. Żandarmskie święto swoją obecnością zaszczycił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Wśród dostojnych gości obecni byli również zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała, podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut, I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora, I zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej płk Artur Dębczak, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Zbigniew Powęska. W uroczystości uczestniczyli również komendanci, szefowie i przedstawiciele Prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Policji, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej. Na żandarmskim święcie obecni byli także dyrektorzy centrów eksperckich, komendanci uczelni wojskowych, przedstawiciele duchowieństwa wojskowego. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć rodzin poległych żołnierzy Żandarmerii Wojskowej – pani Bożeny Bukowskiej z córką i pani Barbary Pastusiak.


 
Po powitaniu gości komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch podziękował wszystkim za wsparcie i współpracę. Zwracając się do żołnierzy i pracowników wojska, przypomniał najważniejsze przedsięwzięcia ubiegłego roku – ćwiczenia Anakonda, Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. – Jest mi niezmiernie miło, że na naszym świątecznym apelu mogę bezpośrednio zwrócić się nie tylko do żołnierzy z Warszawy, ale również do żołnierzy z całej Polski. Żandarmi, pracownicy wojska… Z okazji święta wszystkim żołnierzom Żandarmerii Wojskowej – tym służącym w kraju i poza jego granicami, tym w służbie czynnej i w rezerwie, a także pracownikom wojska – żołnierskimi słowami dziękuję za dotychczasowy trud i życzę spełnienia marzeń w życiu zawodowym i osobistym. Do tego grona pragnę dołączyć także Wasze Rodziny. Bez ich cierpliwości i wyrozumiałości Wasza pełna poświęcenia służba byłaby jeszcze trudniejsza. Wreszcie – wszystkim przyjaciołom i sympatykom, dla których Żandarmeria Wojskowa jest bliską sercu formacją, dziękuję za wsparcie i życzliwość oraz życzę spełnienia wszystkich marzeń – powiedział komendant główny Żandarmerii Wojskowej.


 
W tym, uroczystym dniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, w asyście komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połucha, wręczył zasłużonym żołnierzom odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia. Żołnierze otrzymali Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych RP, Odznaki Honorowe ŻW oraz listy gratulacyjne. Czterem oficerom Żandarmerii Wojskowej minister Antoni Macierewicz wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
 
Szczególnego wyróżnienia dostąpił Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, któremu nadano tytuł honorowy „Przodującego pododdziału Żandarmerii Wojskowej”.


 
W okolicznościowym wystąpieniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz nie szczędził słów uznania dla żandarmskiej służby. – Gdy dzisiaj witałem się z Waszymi sztandarami, gdy przechodziłem i witałem się, patrząc Wam w oczy, przypominałem sobie, że widziałem Was wszędzie, na poligonach, w miejscach ćwiczeń, w miejscach, które ochranialiście, ale także w Kosowie, w Kuwejcie, w Afganistanie. (…) Wszędzie tam, gdzie jest Wojsko Polskie, jest potrzebny wysiłek, jest potrzebna Wasza, szczególna służba. A od kilku miesięcy ta służba przyjęła jeszcze dodatkowy, jeden ciężar, ale i wielkie wyróżnienie, to związane z ochroną wojsk sojuszniczych NATO i wojsk amerykańskich w Polsce. Nie ma dnia żeby żandarmi nie byli wzywani do szczególnych działań z tym związanych. Każdy taki moment odnotowuję, każdemu takiemu momentowi się przyglądam, każdy taki moment waszej interwencji i wsparcia podziwiam – podkreślił szef resortu obrony narodowej.


 
Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów, na czele której maszerowała kompania honorowa Żandarmerii Wojskowej.

Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego reprezentował dziekan ŻW ks. kpt. Łukasz Godun (dop. POWP).


tekst i foto za: http://zw.wp.mil.pl


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *