Ordynariat Prawosławny
Aktualności
26.07.2017
100 lat Błękitnej Armii Generała Hallera
W niedzielę 23 lipca przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy utworzenia Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz święta 43 Pułku Strzelców Legionu Bajończyków.

 
- Armia Błękitna, Armia Hallera była najsilniejszą, największą i była tą siłą narodu polskiego, która zdecydowała o losach walki o niepodległość, w tym czasie, gdy Polska walczyła już sama, gdy Polska walczyła o kształt swoich granic, granic swojej Ojczyzny. (…) Nie byłoby Polski niepodległej bez Armii Błękitnej, nie byłoby Polski niepodległej bez tego błękitnego sztandaru, który skutecznie przeciwstawiał się hordom idącym z czerwonym sztandarem. Armia Błękitna stanęła naprzeciw Armii Czerwonej, i o tym trzeba pamiętać – mówił podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
 
Wspominając postać generała Hallera szef MON powiedział: - W osobie generała Hallera połączył się wysiłek zbrojny kraju i emigracji, połączył się wysiłek zbrojny tych, którzy szli z Piłsudskim i tych, którzy szli z Dmowskim. Połączył się duch narodowy. I dlatego była ona tak niebywale skuteczna. I dlatego jest ona symbolem wielkiego, polskiego zwycięstwa.


 
Mówiąc o połączonym wysiłku kraju i emigracji szef MON podkreślał, że Armia Hallera nie byłaby tak skuteczna, gdyby nie wysiłek Polonii z Kanady, USA ale też Polonii z Brazylii. Nie byłoby tego zwycięstwa bez tego wielkiego ducha polskiego, który zawsze marzył o odzyskaniu niepodległości. (…) Pamiętajmy o wielkim wysiłku polonii Brazylijskiej, która uczestniczyła i dała 500 żołnierzy dzielnie współtworzących armię błękitną.
- Ofiara Błękitnej Armii zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa i niepodległa, by nikt spoza jej granic nie mógł decydować o prawach, sądach, instytucjach i kształcie narodu polskiego; to naród w wolnych wyborach decyduje o swoim kształcie - podkreślał w wystąpieniu minister Antoni Macierewicz.
 
Uroczystość przed pomnikiem zakończyła ceremonia złożenia wieńców.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele środowiska polonijnego z USA i Kanady oraz licznie przybyli mieszkańcy Warszawy. Wojskową asystę honorową stanowili żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP wraz z Orkiestrą Wojskową z Warszawy. Prawosławny Ordynariat WP reprezentował ks. kpt. Łukasz Godun (dop. POWP).


źródło (tekst i foto): http://dgw.wp.mil.pl

 

foto
ZMARTWYCHWSTANIE
PAŃSKIE

 CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ
***
ZAPRAWDĘ ZMARTWYCHWSTAŁ