Ordynariat Prawosławny
Aktualności
21.08.2017
22. Pielgrzymka Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę
W dniu 18 sierpnia br. wyruszyła kolejna - 22 piesza pielgrzymka na doroczne obchody święta Przemienienia Pańskiego do prawosławnego klasztoru na Św. Górze Grabarce.


W tym roku pielgrzymka do monasteru na Św. Górze Grabarce była jedną z największych przybyłych na Św. Górę i liczyła ponad 500 osób. Pielgrzymkę zainicjowała św. Liturgia w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach, której przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy. Wielu pielgrzymów pojednało się z Bogiem w sakramentach pokuty i Eucharystii.W pielgrzymce organizowanej przez Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego rokrocznie biorą udział żołnierze i pracownicy wojska, funkcjonariusze SG, SW, SC, PSP, OSP, Policji, SOK, leśnicy oraz ich rodziny. Ponadto w tym roku uczestnikiem pielgrzymki był Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak. Nie zabrakło także goszczących żołnierzy z Ukrainy i Słowacji.U podnóża sanktuarium, witał przybyłych pielgrzymów J.E. abp Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, Delegat Św. Soboru Biskupów PAKP ds. Służb Mundurowych.

Każdego roku żołnierze i funkcjonariusze wraz ze swoimi krewnymi, pod duchowym przewodnictwem swoich kapelanów, pielgrzymują na Św. Górę Grabarkę niosąc na barkach ogromny drewniany krzyż wotywny w intencji pokoju na świecie oraz w osobistych intencjach. Tego roku krzyż ufundowali podlascy leśnicy. Pielgrzymkę uwieńczyło usytuowanie krzyża i jego poświęcenie.Ordynariusz wojskowy zwrócił się do pielgrzymów z okolicznościowym słowem… Nie zabrakło podziękowań skierowanych pod adresem Ministra Obrony Narodowej, który swoją decyzją ujął pielgrzymkę w poczet przedsięwzięć Ministerstwa Obrony Narodowej. Ogromne słowa uznania i wdzięczności popłynęły do odpowiednich komórek resortu obrony: Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu Wsparcia SZ RP, 2. Regionalnej Bazy Logistycznej, 25. WOG z Białegostoku, 5. Kompanii Regulacji Ruchu z Olsztyna, Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Białegostoku, które zabezpieczyły sprawny przebieg całego przedsięwzięcia.Arcybiskup Jerzy podziękował wszystkim pielgrzymom za żywe świadectwo wiary i pozdrowił ze świętem Przemienienia Pańskiego, życząc aby Bóg pobłogosławił ich pątniczy trud oraz wysłuchał intencyjnych próśb.
ks. kpt. Łukasz Godun
foto: Marta Łuksza


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *