Ordynariat Prawosławny
Aktualności
18.09.2017
78. rocznica agresji sowieckiej
W niedzielę 17 września br. w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i w Dniu Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego w Warszawie odprawiona została msza święta w intencji ofiar II wojny światowej.


We Mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, generałowie WP i poczty sztandarowe. Obecni byli przedstawiciele środowisk sybirackich i katyńskich, kombatanci, żołnierze, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

Bezpośrednio po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty w Epitafium Katyńskim. Następnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z Rodzinami Katyńskimi. Po południu pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości, podczas których odczytano Apel Pamięci połączony z uroczystością składania kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu WP w uroczystościach wziął udział ks. kanclerz Michał Dudicz (dop. POWP).

***

78 lat temu, 17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Stało się tak zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Związek Radziecki złamał Pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. i najechał na Polskę walczącą od siedemnastu dni z armią niemiecką.

Na skutek agresji radzieckiej Polacy nie byli w stanie przeciwstawić się uderzeniu z dwóch stron. Propaganda sowiecka atak na Polskę opisywała jako „wyprawę wyzwoleńczą w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W konsekwencji ataku wolność straciło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miały miejsce także masowe deportacje ludności. Liczba ofiar tego terroru nadal jest kwestią sporną, jednak podaje się, że mogło być nawet do 1,5 miliona zesłanych.
źródła: www.mon.gov.pl; www.dgw.mil.pl; www.ordynariat.pl
fot. Krzysztof Stępkowski (za www.ordynariat.pl); por. Robert Suchy i Maciej Nędzyński/CO MON


 

foto
Święto Narodzenia Przenajswiętszej

Bogurodzicy Dziewicy Maryi