Ordynariat Prawosławny
Aktualności
19.09.2017
Ordynariat: wizyta metropolity Astany i Kazachstanu Aleksandra
19 września odbyło się spotkanie metropolity Astany i Kazachstanu z Prawosławnym Ordynariuszem Wojskowym.


W spotkaniu wziął również udział arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, towarzyszące metropolicie osoby oraz kapelani ordynariatu.

Władyka Jerzy bardzo ciepło przyjął zacnych gości, oprowadził po siedzibie ordynariatu, zapoznał z działalnością Prawosławnego Ordynariatu WP. Metropolita Aleksander dokonał również wpisu w ołtarzowym ewangeliarzu w kaplicy św. kapł. męcz. Bazylego (Martysza).Zwierzchnik kazachstańskiego okręgu Cerkwi prawosławnej z sentymentem opowiadał o swojej przyjaźni z śp. arcybiskupem Mironem (Chodakowskim), poprzednim wojskowym ordynariuszem, który zginął 10  kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Hierarchowie rozmawiali o aktualnej kondycji Prawosławia w Kazachstanie i Polsce, doświadczeniu i wzajemnych relacjach Cerkwi i państwa oraz dialogu ekumenicznym.Z okazji tej wizyty oraz w związku z przypadającym na 2018 r. jubileuszem 145-lecia erygowania turkistanskiej diecezji, której następcą jest metropolia Kazachstanu,  metrop. Aleksander odznaczył abp. Jerzego jubileuszowym medalem oraz gorąco zaprosił do odwiedzenia katedry prawosławnej w Astanie oraz centrum duchowo-kulturalnego działającego przy metropolii.Spotkanie zakończyło się wymianą podarunków oraz życzeniami zdrowia i pomocy Bożej w służbie Cerkwi Chrystusowej.
ks. kpt. Łukasz Godun
zdj. Marta Łuksza


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *