Ordynariat Prawosławny
Aktualności
11.10.2017
11. rocznica funkcjonowania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
Uroczystości rozpoczęło w dniu 5 października nabożeństwo dziękczynne w intencji Inspektoratu Wsparcia w Cerkwi św. Michała Archanioła w Ciechocinku.


Uroczystości rozpoczęło w dniu 5 października nabożeństwo dziękczynne w intencji Inspektoratu Wsparcia w Cerkwi św. Michała Archanioła w Ciechocinku sprawowane przez kapelanów pod przewodnictwem ks. płk Aleksego Andrejuka reprezentującego Prawosławnego Ordynariusza - abp prof. zw. dr hab. Jerzego Pańkowskiego.

Po odczytaniu Ewangelii kazanie wygłosił ks. płk Mikołaj Hajduczenia. Na zakończenie nabożeństwa w imieniu Ordynariusza życzenia przekazał ks. płk Aleksy Andrejuk, który podziękował również wielki zaangażowanie przy organizacji pielgrzymki służb mundurowych na św. Górę Grabarkę. W nabożeństwie uczestniczyła kadra Inspektoratu na czele z zastępcą Szefa Inspektoratu – Szefem Sztabu płk Zbigniewem Powęską.

W dniu 6 października  w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy sprawowane było nabożeństwo przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. Ze słowami pozdrowień do uczestniczacych w nabożeństwie zwrócił się również ks. płk Mikołaj Hajduczenia.W uroczystej zbiórce, oprócz żołnierzy i pracowników wojska IWsp SZ, udział wziął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, p. Bartosz Kownacki oraz przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Zastępca Szefa Sztabu Wojska Polskiego, gen. bryg. Jan Dziedzic.  Obecni byli również byli szefowie Inspektoratu, przedstawiciele z jednostek Inspektoratu oraz jednostek i instytucji garnizonu Bydgoszcz. Reprezentanci władz państwowych i samorządowych. Prawosławny Ordynariat reprezentował ks. płk Aleksy Andrejuk.

Szef Inspektoratu gen. bryg. Dariusz Łukowski w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom za codzienną i niełatwą służbę oraz szczególne zaangażowanie w proces rozwoju nie tylko Inspektoratu ale i całych Sił Zbrojnych. „Wykonujemy działania trudne, żmudne i nie zawsze spektakularne, ale niezbędne. Nie sposób dzisiaj sobie wyobrazić logistyczne wsparcie Sił Zbrojnych bez Inspektoratu i podległych mu brygad, baz, oddziałów, składów, warsztatów i innych jednostek”. Szef Inspektoratu w przemówieniu podkreślił jak ciężką pracę wykonuje Inspektorat i podległe jednostki na rzecz wsparcia bieżącego funkcjonowania wojsk.

Do wszystkich kierowanych życzeń i podziękowań za służbę dołączył się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, p. Bartosz Kownacki.  „Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest szczególną instytucją dla całych Sił Zbrojnych. To swoisty krwioobieg, nie byłoby sprawności Sił Zbrojnych gdyby nie Inspektorat Wsparcia”.

Święto było też okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska Inspektoratu Wsparcia. Podczas zbiórki 34 osoby uhonorowano odznaczeniami resortowymi. Z rąk Sekretarza Stanu w MON, żołnierze i pracownicy wojska odebrali Medale Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyźnie i Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Część oficjalną obchodów święta IWsp SZ zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy pod batutą mjr Dominika Sierzputowskiego.


Na podstawie: http://www.iwspsz.wp.mil.pl


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *