Ordynariat Prawosławny
Aktualności
21.11.2017
Białystok: spotkanie uczniów z kapelanem
15 listopada 2017 r. prawosławna młodzież z pierwszych klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. R. Kaczorowskiego w Białymstoku spotkała się z ks. ppłk. Andrzejem Jakimiukiem


15 listopada 2017 r. prawosławna młodzież z pierwszych klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. R. Kaczorowskiego w Białymstoku spotkała się z ks. ppłk Andrzejem Jakimiukiem – proboszczem Prawosławnej Parafii Wojskowej w Białymstoku, który zapoznał z historią i strukturą Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

Młodzież dowiedziała się na czym polega służba duchownych w mundurze i specyficzna rola kapelanów: są wszędzie tam, gdzie są potrzebni, służą wsparciem, radą, modlitwą, udzielają ślubów, chrztów, inspirują do dojrzałych postaw moralnych i patriotycznych. To edukacyjny wymiar ich pracy. Kolejnym jest troska o przeszłość – pamięć o żołnierzach, upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych.

Spotkanie zainspirowała Pani Bogumiła Suszcz z okazji ślubowania klas pierwszych mundurowych i jubileuszu 20 – lecia XIV LO w Białymstoku.


tekst: Bogumiła Suszcz
foto: arch. ks. ppłk. Andrzeja Jakimiuka


 

foto
Zdarza się często, że człowieka ogarnia smutek, depresja, zniechęcenie... Bierze się to z pokus złego... Ból jest siłą psychiczną, którą Bóg umieścił w naszym wnętrzu, by czyniła dobro, miłość, radość, modlitwę... Oddajcie się miłości Bożej... Uzdrowienie nastąpi, gdy dusza gorąco pokocha Boga. Gdy staniesz się z Nim jednością, zapomnisz o złym duchu...i on, zlekceważony, odejdzie."
 
(św. starzec Porfiriusz)