Ordynariat Prawosławny
Aktualności
03.12.2017
Panichida za poległych w czasie I Wojny Światowej jeńców rumuńskich
1 grudnia na cmentarzu wojennym w Lidzbarku Warmińskim odprawiono panichidę za poległych w czasie I Wojny Światowej jeńców narodowości rumuńskiej.


W piątkowy poranek 1 grudnia br. z inicjatywy kapitana Marius Chelmea, dowódzcy rumuńskiego oddziału Black Bats z 228 Batalionu Obrony Powietrznej „Piatra Craiuliui”, przy aprobacie władz samorządowych oraz w porozumieniu z miejscowym proboszczem parafii prawosławnej na zabytkowym cmentarzu wojennym w Lidzbarku Warmińskim odprawiono Panichidę za poległych w czasie I Wojny Światowej jeńców narodowości rumuńskiej.

W Rumunii pierwszy grudnia to Państwowe święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii ( rum. Ziua Marii Uniri). W ten dzień upamiętnia się rezolucję zgromadzenia narodowego Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kriszany i Maramuresz o unii z Rumunią w 1918 roku – tzw. „Wielkiego Zjednoczenia”. Uroczystości z okazji Wielkiego Zjednoczenia Rumunii są obchodzone zarówno przez Rumuńską Cerkiew Prawosławną, która wniosła ogromny wkład w zjedoczenie, jak również obejmują one parady wojskowe i uroczyste wiece w głównych miastach a szczególnie w Bukareszcie i Albie Iulii.Obóz jeniecki Heilsberg (Lidzbark Warmiński) powstał późnym latem 1914 roku w pobliżu szlaku kolejowego, na wschodnich, wówczas niezabudowanych krańcach miasta. Przyczyną jego powstania była klęska armii gen. Aleksandra Samsonowa pod Tanennbergiem (Stębark). Komendantem obozu był generał – major w stanie spoczynku Fredrich Imme, a załogę stanowiła 2 kompania XXI Batalionu piechoty Landsturmu. Obóz składał się z dwóch części, podzielonych arterią drogi w kierunku dzisiejszego miasta Bartoszyce. W części północnej znajdowały się baraki mieszkalne dla jeńców, warsztaty, kuchnia polowa, pralnia, boiska sportowe, biblioteka, wszystko to przedzielone było ogrodzeniem, za którym znajdowały się baraki dla strażników obozowych. Łącznie obóz mógł pomieścić 15.000 osób. Po południowej stronie drogi znajdował się lazaret, a na południowy wschód od lazaretu urządzono cmentarz.W wyniku bardzo ciężkich warunków pracy oraz chorób śmiertelność wśród jeńców była bardzo duża. Z zachowanych metryk zgonów wynika że na cmentarzu spoczywa: 2081 Rosjan, 506 Rumunów, 49 Brytyjczyków, 43 Francuzów, 19 Włochów, 8 Serbów, 45 Belgów.

W Polsce stacjonuje obecnie 120 rumuńskich żołnierzy, którzy na co dzień pełnią służbę w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Orzyszu.


tekst i arch. foto: ks. Jarosław Jaszczuk


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *