Ordynariat Prawosławny
Aktualności
25.12.2017
Świąteczne spotkanie z polskimi żołnierzami z kontyngentu w Kuwejcie
21 grudnia 2017r. Prezydent RP Andrzej Duda przyleciał do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem ze służącymi daleko od kraju żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego. Podczas wizyty byli obecni wojskowi ordynariusze.


Zwierzchnik Sił Zbrojnych przybył do Kuwejtu, by przed świętami odwiedzić żołnierzy, służących daleko od kraju i przełamać się z nimi opłatkiem. Zapoznał się także na miejscu z funkcjonowaniem kontyngentu.

Dziękując żołnierzom za ich służbę, podkreślił, że czyni to nie tylko w swoim imieniu, jako Prezydent, ale także w imieniu wszystkich Polaków.

Wyraził satysfakcję, że polscy piloci pełniący misję w Kuwejcie nabywają "absolutnie unikatowe i niezwykle potrzebne umiejętności i doświadczenia".Trzecia zmiana PKW operacji Inherent Resolve w Kuwejcie liczy 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska. Kontyngent wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a jego główne zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. PKW operuje w przestrzeni powietrznej Iraku i nad terenem kontrolowanym przez IS. W skład kontyngentu wchodzą cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 z zasobnikami bojowymi DB-110.


 
Kontyngent jest podporządkowany operacyjnie Dowództwu Centralnemu USA i funkcjonuje na podstawie postanowienia Prezydenta z czerwca br. dotyczącego działań na terenie Kuwejtu, Iraku i Kataru.

Wsparcie operacji Inherent Resolve to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16.
źródło tekst i foto: www.prezydent.pl
; arch. POWP


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *