Ordynariat Prawosławny
Aktualności
17.01.2018
Noworoczne spotkanie w Pałacu Prezydenckim
15 stycznia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.


Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny reprezentowany był przez Jego Eminencję metropolitę Sawę, Ich Ekscelencje arcybiskupa Jerzego i biskupa Pawła oraz duchowieństwo katedry metropolitalnej.

Spotkanie rozpoczęto modlitwą w intencji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Cerkwi prawosławnej ektenię wygłosił protodiakon Rościsław Gwizdak, zaś wtórował mu męski kwartet prowadzony przez protodiakona Sergiusza Bowtruczuka.Jako pierwszy głos zabrał gospodarz spotkania, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wyraził radość z możliwości spotkania z tak zaszczytnym gronie oraz zaakcentował wyjątkowość jubileuszu setnej rocznicy niepodległości Polski, będącego dorobkiem minionych pokoleń, niezależnie od wyznania czy używanego języka. Czynnikiem jednoczących naszych przodków była walka i obrona Rzeczypospolitej Polskiej, zaś symbolami tej wspólnoty są groby żołnierzy z krzyżem łacińskim, prawosławnym, z półksiężycem i z gwiazdą Dawida, leżących obok siebie, tak jak walczyli razem – wskazywał prezydent. Głowa państwa zachęcał do aktywnego uczestnictwa w obchodach stulecia niepodległości Polski, które będą służyły także przypominaniu pamięci wszystkim bohaterom i ojcom niepodległości. Wystąpienie zakończyły noworoczne życzenia.

Następnie w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego wystąpił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, który przypomniał ważne wydarzenia minionego roku w życiu Kościoła oraz przekazał życzenia z okazji nowego roku.W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej przemawiał ks. dr Grzegorz Giemza, życząc aby w nowym 2018 roku, mogliśmy jeszcze mocniej odczuć jak pięknie kolorowy w różnorodności jest nasz kraj.

W dalszej kolejności głos zabierali Naczelny Rabin Polski Michael Shudrich, Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego mufti Tomasz Miśkiewicz oraz w imieniu mniejszości narodowych i etnicznych Bernard Gajda.

Noworoczne spotkanie w Pałacu Prezydenckim zakończył występ Chóru Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego.


źródło: www.orthodox.pl (ks. Łukasz Koleda) - na podst.: www.preyzdent.pl
zdjęcia za: prezydent.pl (Jakub Szymczuk/ KPRP)


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *