Ordynariat Prawosławny
Aktualności
25.01.2018
10. rocznica katastrofy lotniczej pod Mirosławcem
W dziesiątą rocznicę katastrofy wojskowego transportowca CASA C-295 w Mirosławcu odbyły się uroczystości z udziałem rodzin lotników, przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kadry kierowniczej MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.


Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem polowym odprawionym w intencji ofiar.

Pod pomnikiem, który postawiony jest na miejscu tragicznej katastrofy po odegraniu hymnu państwowego i przywitaniu gości przez dowódcę dowódcę 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Ireneusza Starzyńskiego list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef BBN Paweł Soloch.

 -Mija 10 lat od tragicznego wydarzenia jakim była katastrofa samolotu CASA-295M w Mirosławcu. Mimo upływu czasu ciągle pozostajemy przygnębieni skalą tej jednej z największych katastrof w polskich siłach powietrznych. (….)  Siły Powietrzne RP, a także całe Wojsko Polskie, my wszyscy, jako wspólnota narodowa ponieśliśmy wówczas ogromna stratę. Ofiary katastrofy w Mirosławcu (…) należały  do elity polskiej armii. Nasza Ojczyzna wiele im zawdzięcza. Zachowujemy ich w pamięci, jako  pełniących swoją służbę z honorem i oddaniem - napisał w liście prezydent.W swoim wystąpieniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: To byli ludzie, którzy swoje życie poświęcili Ojczyźnie, ale ich tragiczna śmierć przypomina nam prawdę o losie żołnierskim. Tych 20 lotników oddało swe życie na służbie ... Jestem pewien, że pamięć o tych, którzy oddali swoje życie 10 lat temu, 23 stycznia 2008 roku, na trwałe zapisze się w historii Wojska Polskiego. Cześć ich pamięci, niech odpoczywają w pokoju- powiedział podczas uroczystości, które 23 stycznia odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej w Mirosławcu.

Następnie w intencji ofiar katastrofy wygłoszone zostały modlitwy przez kapelanów poszczególnych ordynariatów. W imieniu Prawosławnego Ordynariatu WP modlitwę wygłosił ks. płk Aleksy Andrejuk.

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Pamięci, a przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.Wojskowy samolot transportowy CASA C-295 o numerze bocznym 019 rozbił się 23 stycznia 2008 r. o godz. 19:07 przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie samolotu było czterech członków załogi i 16 oficerów Sił Powietrznych. Wojskowi wracali z konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów.


źródo: tekst i foto za: http://www.dgrsz.mon.gov.pl


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *