Ordynariat Prawosławny
Aktualności
12.03.2018
65-lecie 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego
Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, JE. abp Jerzy (Pańkowski) wziął udział w okrągłych obchodach święta Pułku.


Obchody święta poprzedziła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy i pracowników RON Pułku.

9 marca na placu apelowym Pułku miała miejsce główna część oficjalnych obchodów święta 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego. Punktualnie o godz. 13:00, dowódca uroczystości ppłk Tomasz Wadowski złożył meldunek Dowódcy Garnizonu Warszawa o gotowości pododdziałów do uroczystości. Święto Pułku zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1996 roku, dla zachowania w pamięci dokonań żołnierzy wojsk samochodowych, a także dla podkreślenia więzi Pułku ze społeczeństwem Warszawy.Uroczystość była okazją do spotkania żołnierskich pokoleń, zaprezentowania współczesnego oblicza Sił Zbrojnych, a także przedstawienia chlubnej historii Pułku oraz wojsk samochodowych. Jako pierwszy głos zabrał Dowódca Pułku płk dypl. Robert Kowalski, który podziękował gościom za liczne przybycie, a także swoim podwładnym za wysiłek i odpowiedzialność, jaką wkładają żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej w służbę oraz pracę.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe, a także nadanie medali resortowych oraz odznak honorowych  i tytułów Zasłużony Żołnierz RP.Następnie przemówienie wygłosił Dowódca Garnizonu Warszawa, który życzył żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej 10. Pułku wielu sukcesów w dalszej służbie , a także wszystkiego co najlepsze z okazji święta oraz pogratulował żołnierzom awansów i odznaczeń. Część oficjalna uroczystości zakończyła się odegraniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”, po której żołnierze przegrupowali się do defilady. Po zakończeniu uroczystej zbiórki na placu apelowym rozpoczął się pokaz  historycznego i współczesnego sprzętu samochodowego. Zebrani goście oraz żołnierze i pracownicy RON Pułku mieli okazję zapoznać się z najnowszymi nabytkami sprzętu w jednostce takimi jak min. OPEL INSIGNIA i autobus pasażerski MAN LIONS. A także ze sprzętem historycznym takim jak: M3 SCOUT CAR, SCOUT CAR DAIMLER DINGO oraz kultowym pojazdem FORD GPW czyli popularnym WILLYS JEEP.


źródło: http://10wpsam.wp.mil.pl
zdj.: tamże


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *