Ordynariat Prawosławny
Aktualności
14.03.2018
Powtórny pogrzeb abp. Stanisława Galla - pierwszego Biskupa Polowego Wojsk Polskich
Arcybiskup Jerzy wziął udział w uroczystościach powtórnego pogrzebu pierwszego Biskupa Polowego Wojsk Polskich abp. Stanisława Galla.Powtórny pogrzeb abp. Stanisława Galla, Biskupa Polowego Wojsk Polskich, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej oraz administratora apostolskiego w czasie II wojny światowej odbył się w Warszawie 14 marca 2018 r. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski przewodniczył w katedrze polowej Mszy św., po której trumna ze szczątkami abp. Galla została złożona w krypcie świątyni. We Mszy św. w katedrze polowej wziął udział prezydent Andrzej Duda, który w Kaplicy Pamięci odsłonił tablicę upamiętniającą abp. Galla.

Eucharystię w katedrze polowej poprzedziło pożegnanie i modlitwa w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczył tam krótkiej liturgii słowa. Ulicami Starego Miasta przeszedł kondukt pogrzebowy. Pożegnanie abp. Stanisława Galla odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Zmarłego w 1942 r. hierarchę, żegnała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Trumna ze szczątkami abp. Galla dotarła do katedry polowej na lawecie.


Na początku Eucharystii przybyłych do katedry polowej przywitał bp Józef Guzdek. – Powtórny pogrzeb abp. Stanisława Galla jest potwierdzeniem, że pamiętamy i otaczamy szacunkiem pasterza, który w niezwykły sposób zasłużył się dla duszpasterstwa wojskowego w naszej Ojczyźnie – powiedział. Przytoczył fragment z wychodzącej w czasie II wojny światowej gazety „Rzeczpospolita Polska”, w której ukazała się krótka wzmianka na temat pierwszego, niezwykle skromnego, odbywającego się w warunkach okupacyjnych pochówku abp. Galla. – Abp. Stanisławie dziś ma miejsce Twój powtórny pogrzeb. W wolnej i suwerennej Polsce – podkreślił. Podziękował kard. Kazimierzowi Nyczowi za wyrażenie zgody na pochowanie abp. Galla, pierwszego Biskupa Polowego Wojsk Polskich w podziemiach katedry polowej.

Abp Stanisław Gall spoczął w krypcie obok bp. Władysława Bandurskiego, honorowego kapelana Pierwszej Brygady Legionów Polskich i bp. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego WP w latach 2004–2010.

Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojskowemu asystował kanclerz POWP - ks. mitrat Michał Dudicz (dop. red.POWP).


na podst.:https://ordynariat.wp.mil.pl; (Krzysztof Stępkowski)
foto za: https://ordynariat.wp.mil.pl


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *