Ordynariat Prawosławny
Aktualności
31.03.2018
Pierwsza Boska Liturgia w nowej świątyni ordynariatu
W Sobotę Łazarza, Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, dokonał małego poświęcenia cerkwi wojskowej w Warszawie pw. św. Jerzego Zwycięzcy.


Władyka Jerzy w asyście duchowieństwa odprawił obrzęd małego poświęcenia wody, po którym dokonał poświęcenia świątyni. Bezpośrednio po obrzędzie poświęcenia rozpoczęła się pierwsza Boska Liturgia w nowej cerkwi warszawskiej parafii wojskowej. Patronem świątyni został obrany powszechnie znany wielki męczennik za wiarę, Jerzy Zwycięzca (III-IV w.).- Minęło 24 lata i trzy miesiące, kiedy Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, po swojej restytucji, doczekał się świątyni z prawdziwego zdarzenia, spełniającej warunki użytkowania pod wieloma względami: lokalizacyjnym, duszpasterskim, ale przede wszystkim liturgicznym - powiedział ordynariusz.

Władyka Jerzy wygłosił homilię nt. wskrzeszenia Łazarza, wskazał na wiele wątków związanych z jednym z największych cudów Jezusa. Powołując się na argumentację Świętych Ojców, podkreślił że wskrzeszenie Łazarza nie jest historią legendarną, a faktem który bardzo wyraźnie dowiódł Boskości Jezusa z Nazaretu, a także Jego prawdziwego człowieczeństwa (moment płaczu Jezusa nad grobem Łazarza). To wydarzenie rozsierdziło jeszcze bardziej faryzeuszy i uczonych w Piśmie, którzy od momentu cudu dokonanego na Łazarzu, rychło szukali najlepszej okazji, aby wydać Jezusa na osądzenie i śmierć.Arcybiskup Jerzy określił święto Soboty Łazarza mianem małej Paschy. Dziękując duchowieństwu parafii, chórowi i parafianom za trud włożony w przystosowanie i przygotowanie świątyni do odprawienia pierwszego nabożeństwa, pozdrowił zebranych paschalnym pozdrowieniem: Christos Woskriesie!


Ponadto, po zakończeniu św. Liturgii, abp Jerzy dokonał sakramentów chrztu i miropomazanija na nowonarodzonym parafianinie Aleksandrze Moczarskim.Od tego dnia, kaplica św. Bazylego (Martysza), mieszcząca się w piwnicy dotychczasowej siedziby ordynariatu, przestaje funkcjonować; odnowiła się jako cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy. Pamięć św. kapł. męcz. płk. Bazylego, patrona prawosławnych kapelanów, będzie nadal czczona; ikona świętego znalazła również swoje miejsce w marmurowym ikonostasie nowej świątyni.

Nabożeństwa w warszawskiej parafii wojskowej będą odbywać się już w nowej cerkwi przy ul. Franciszka Hynka. Godziny nabożeństw pozostaną bez zmian, zaś z szczegółowym harmonogramem nabożeństw można będzie zapoznać się m.in. odwiedzając oficjalną stronę POWP: www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl
Tekst: ks. kpt. Łukasz Godun
Zdj.: Gabriel Masalski, Piotr Chomczyk, Dawid Grygoruk, ks. Łukasz Godun


 

foto
Ikona Opieki Matki Bożej