Ordynariat Prawosławny
Aktualności
13.06.2018
Konferencja kapelanów Sił Powietrznych NATO
W dniach 4-7 czerwca br. w Furstenfeldbruck (Monachium), odbyła się kolejna już konferencja kapelanów Sił Powietrznych NATO.
 
Konferencja ta, jak i poprzednie, miała przede wszystkim na celu zawiązanie ścisłej współpracy między duszpasterstwami NATO, a także wzajemną wymianę doświadczeń w pracy kapelana z żołnierzem.
 
Konferencja rozpoczęła się uroczystą kolacją, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy, na czele z organizatorami tegorocznego spotkania, duszpasterstwem niemieckim. Do Monachium przybyły delegacje takich państw, jak: Kanada, USA, Chorwacja, Francja, Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Belgia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Litwa, Rumunia, Polska. Prawosławny Ordynariat WP reprezentowali: ks. płk Aleksy Andrejuk - Dziekan Sił Powietrznych, oraz ks. kmdr Daniel Popowicz - Dziekan Marynarki Wojennej.
 
 
Gospodarzem i miejscem spotkań była Szkoła Oficerska niemieckich Sił Powietrznych w Furstenfeldbruck. W drugim dniu konferencji wszystkich przybyłych powitał komendant szkoły, gen. Michael Traut. Dzień ten był dniem w pełni roboczym, w trakcie którego uczestnicy konferencji mogli usłyszeć wykład na temat moralnych problemów użycia broni bezzałogowej i innych form inwigilacji. Przedstawiono poza tym zarys szkolnictwa wojskowego w Niemczech, współpracę wojska z duszpasterstwem, a także proces kształcenia młodego żołnierza Luftwaffe. Na zakończenie tego dnia wszyscy uczestnicy spotkania złożyli wieniec pod pomnikiem niemieckiego lotnika.
 
Kolejny dzień to przede wszystkim loty śmigłowcami bojowymi, znajdującymi się w siłach zbrojnych niemieckiej armii. Delegacje miały również możliwość wzięcia udziału w pikniku szkoły, na który przybyli wszyscy pracownicy, oficerowie, piloci, wraz z rodzinami. Piknik ten odbył się w miłej atmosferze, na terenie szkoły, która gościła delegatów.
 
 
Podczas konferencji wszyscy mieli również okazję do odwiedzenia kilku ciekawych budowli sakralnych na terenie Monachium, wspólnych posiłków, a także modlitw.
 
Miłym akcentem konferencji było z pewnością uczestnictwo, a tym samym zawiązanie ścisłej współpracy, delegatów prawosławnych z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele polskich duszpasterstw: Rzymskokatolickiego i Ewangelickiego.
 
 
 
tekst i arch. foto: ks, kmdr Daniel Popowicz
 


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *