Ordynariat Prawosławny
Aktualności
19.06.2018
Święto 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego
18 czerwca bieżącego roku był dniem wyjątkowym dla wszystkich żołnierzy i pracowników 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, oraz 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Tego dnia bowiem obchodzili oni święto swoich instytucji.
 
W uroczystości wziął udział Jego Ekscelencja abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, wraz z proboszczem Prawosławnej Parafii Wojskowej w Białymstoku.
 
Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w parafii wojskowej. Po nabożeństwie dowództwo, pododdziały wojska, oraz pracownicy cywilni w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowali na teren koszar 18 Pułku Rozpoznawczego. Na placu apelowym koszar rozpoczęła się uroczysta zbiórka, podczas której dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał Lis przywitał zaproszonych gości: Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego,  Jego Ekscelencję abp. Jerzego (Pańkowskiego) Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, wojewodę podlaskiego, zastępcę prezydenta Białegostoku i przedstawicieli służb mundurowych.
 
  
Dzień świąteczny, to zawsze okazja do oceny funkcjonowania instytucji i nagrodzenia ofiarnie służących żołnierzy i pracowników. I tak było i tym razem. Wielu żołnierzy otrzymało awanse, nagrody i pochwały. Wisienką na torcie i ukoronowaniem szkolenia i włożonej pracy żołnierzy 18 Pułku Rozpoznawczego był puchar za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach użyteczno - bojowych. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów pułku.
 
  
Dzień Święta 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego jest dniem wyjątkowym, ponieważ na terenie koszar odbywa się wówczas piknik rodzinny. Strzeżone na codzień koszary w tym jedynym dniu w roku są otwierane dla wszystkich chętnych. Można z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu pułku oraz zapoznać się ze specyfiką żołnierskiego rzemiosła. W ramach festynu rodzinnego miłośnicy pułku mogli uczestniczyć w pokazach dynamicznych oraz wybrać się w podróż do przeszłości dzięki rekonstrukcjom historycznym. Najmłodsi przedstawiciele sympatyków pułku entuzjastycznie korzystali z uroków wioski dziecięcej, a na wszystkich zgromadzonych czekała wojskowa grochówka.
 
 
 
ks. ppłk Andrzej Jakimiuk
foto: Andrzej Wilkiel


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *