Ordynariat Prawosławny
Aktualności
21.06.2018
Święto Dowództwa Generalnego RSZ
21 czerwca w siedzibie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji corocznego święta połączonego dowództwa. W uroczystościach wziął udział J.E. abp Jerzy (Pańkowski), Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

W czwartek, 21 czerwca, w siedzibie Dowództwa Generalnego gospodarz uroczystości, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika złożył meldunek przybyłemu na uroczystość ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi.

Po odegraniu hymnu państwowego, Dowódca Generalny przywitał zebraną na placu apelowym DG RSZ kierowniczą kadrę Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych, związków i stowarzyszeń współpracujących z Dowództwem Generalnym, weteranów oraz obchodzących tego dnia swoje święto żołnierzy i pracowników wojska.

„Bardzo się cieszę że są wśród nas kombatanci, cieszę się, że wszyscy Państwo jesteście w tym dniu wśród nas na naszym corocznym święcie (...) Od czterech lat stoimy ramię w ramię w jednym szeregu, bez względu na to w jakim mundurze służymy. Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom za ich zaangażowanie” – powiedział w swoim wystąpieniu gen. broni Jarosław Mika.
 

Następnie minister Mariusz Błaszczak wraz z dowódcą generalnym RSZ gen. Miką wręczyli medale i odznaczenia najbardziej zasłużonym żołnierzom i pracownikom wojska.

„Na co dzień wykonujecie szczytną misję przygotowania Wojska Polskiego do obrony granic, obywateli Polski oraz właściwie wypełniacie zobowiązania sojusznicze…” – rozpoczął swoje wystąpienie Minister Obrony Narodowej, który w jego dalszej części zaznaczył, że wielkie doświadczenie żołnierzy służących w Dowództwie Generalnym jest wojsku potrzebne i powinno być wykorzystane w służbie dla kraju. Przedstawił również priorytety i wyzwania stojące przed Ministerstwem Obrony Narodowej.
 

Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Na zakończenie minister Błaszczak wspólnie z dowódcą generalnym RSZ gen. Miką i kierowniczą kadrą SZ RP złożyli kwiaty pod znajdującą się na terenie DG RSZ tablicą upamiętniającą gen. pil. Andrzeja Błasika.
 
 
***
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zostało sformowane 1 stycznia 2014 roku i zgodnie z zasadą cywilnej i demokratycznej kontroli nad wojskiem podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Jest dowództwem połączonym, odpowiedzialnym za dowodzenie jednostkami wojskowymi w czasie pokoju i kryzysu, a w czasie wojny jednostkami pozostałymi w jego podporządkowaniu po przekazaniu pozostałych sił w podległość Dowódcy Operacyjnemu RSZ.

Do kompetencji DG RSZ należy szkolenie dowództw i sztabów, wojsk oraz rezerw osobowych, kształcenie zawodowe i wykonywanie zadań gestorów uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Tylko w 2018 roku DG RSZ i podległe mu jednostki biorą udział w ponad 230 ćwiczeniach międzynarodowych i narodowych, z czego do najważniejszych z nich należy zaliczyć: szkolenie NATO Tiger Meet 2018, Saber Strike-18, Swift Response-18, Baltops-18, Trident Juncture-18 oraz Anakonda-18.

DG RSZ tworzą: dowództwo, sztab oraz inspektoraty Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia. Podlegają mu: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, dywizje, flotylle, skrzydła, samodzielne brygady, pułki i centra szkolenia. W sumie jest to ponad 60 jednostek i instytucji wojskowych, a w całej jego strukturze znajduje się ich ponad 270.
 
 
źródło: www.dgrsz.mon.gov.pl
Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *