Ordynariat Prawosławny
Aktualności
30.06.2018
Święto Marynarki Wojennej
24 czerwca br., na terenie miasta Gdyni odbyły się uroczyste obchody 100 - lecia utworzenia Polskiej Marynarki Wojennej.
 
W obchodach wziął udział między innymi Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, Inspektor MW kontradmirał Jarosław Ziemiański oraz inni dostojnicy wojskowi i państwowi z kraju i zagranicy.
 
 
Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem bandery i wielkiej gali banderowej na okrętach MW, następnie, jak każdego roku, w dniu święta MW wszyscy uczestnicy zebrali się na modlitwie ekumenicznej przy Kwaterze Pamięci Cmentarza Garnizonowego w Gdyni-Oksywiu. Tam, po krótkiej modlitwie w intencji zmarłych i poległych marynarzy zostały złożone wieńce.
 
 
Następnie przybyli goście udali się do Kościoła Garnizonowego w Gdyni, gdzie odprawione zostało nabożeństwo w intencji Polskiej Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem obchodów święta MW był uroczysty apel połączony z poświęceniem i odsłonięciem Pomnika Polski Morskiej.
 
 
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mieli okazję podziwiać Wielką Paradę Morsko-Lotniczą z udziałem zaproszonych okrętów Marynarek Wojennych innych państw. W trakcie tych uroczystości Prawosławny Ordynariat WP reprezentował, odmówił stosowne modlitwy oraz dokonał poświęcenia pomnika ks. kmdr Daniel Popowicz, Prawosławny Dziekan MW.
 
 
 
foto: 3 Flotylla Okrętów


 

foto
+
Boże Wielki, Który Narodowi Polskiemu, Boga miłującemu, zwróciłeś wolność i niepodległość Ojczyźnie naszej, w tym radosnym i uroczystym dniu - Święta Niepodległości, wzmocnij Ojczyznę naszą, ześlij jej pokój i nas wszystkich złącz w miłości...
 
/z modlitwy za Ojczyznę na Dzień Niepodległości/
+