Ordynariat Prawosławny
Aktualności
03.07.2018
Pielgrzymka kapelanów na św. Górę Atos
W dniach od 18.06 do 29.06 br., z błogosławieństwa Prawosławnego Ordynariusza WP, J.E. Arcybiskupa Jerzego, dziesięcioosobowa grupa duchownych Prawosławnego Ordynariatu WP przebywała z pielgrzymką na św. Górze Atos.
 
Podróż rozpoczęła się nabożeństwem w intencji „Udających się w podróż” w siedzibie Ordynariatu, po czym podążając na południe Europy przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię, grupa dotarła do Uranopolis w Grecji.
 
W dniu 21.06 w towarzystwie ks. Pawła Samoluka, polskiego duszpasterza, trudzącego się od lat na Greckiej cerkiewnej niwie, pielgrzymka udała się drogą morską  do portu Dafni. Dwa istotne wydarzenia pierwszego dnia to  wizyta u o. Paisjiusza, ucznia św. Paisjusza Hagioryty, gdzie duchowni mieli okazję odbyć duchową biesiadę, z niezwykłym kapłanem ukształtowanym przez współczesnego świętego, oraz spotkanie w skicie Burazery  z przebywającym od 30 lat na św. Górze, o. Gabrielem (Krańczukiem).
 
 
Pobyt w Karies czyli stolicy Atos, rozpoczął, rozłożone na kolejne dni, pielgrzymowanie do monasterów: Pantokrator, Ksenofont, św.Pawła, Dochiar i Vatoped.
 
Przemieszczając się z dnia na dzień do kolejnych monasterów, pielgrzymi odwiedzili Skity św. Eliasza czy  Stary Rusikon, ale także inne, duże i ważne monastery jak św. Pantejejmona czy  też  Iwerskij. 
 
Podczas pobytu w monasterze Ksenofont, duchowni uczestniczyli w św. Liturgii której przewodniczył Metropolita Jekaterinburga Cyryl wraz z biskupem Niżnego Tagiłu- Eugeniuszem. Czas spędzony w każdym z monasterów wyznaczał uświęcony wiekami tryb: wczesno poranna Jutrznia, po czym św. Liturgia. Pożywny, postny posiłek, Molebien do Bogurodzicy, wizyta w monasterskim „kramiku” dla zakupu pamiątek i wyruszenie do następnego monasteru. Tu, wysłuchanie IX Godziny kanonicznej i  nabożeństwo Wieczerni wraz z Powieczerzem. Wieczorny posiłek w „Trapezie- Refektarzu” i  znów powrót do głównej cerkwi, na bardzo oczekiwany moment: wystawienia świętości- poczynając od najczcigodniejszych -czyli, cząsteczek Krzyża Chrystusowego, Pasa Bogurodzicy, a następnie moszczy-relikwii świętych Apostołów, pierwszych męczenników,  wielkich hierarchów, ascetów, świętych niewiast męczennic.
 
 
Możliwość modlitwy i pokłonienia się cudotwórczym ikonom, dodatkowo wzmacniało wiarę i uzupełniało wiedzę o cudownych Bożych znakach objawiających się w aktach uzdrowień z chorób duchowych i cielesnych.  Codzienne obcowanie z najwyższej klasy sztuką ikonograficzną, kunsztownymi mozaikami, polichromią a w sferze liturgicznej „dotknięcie” sprawowania Typikonu, budowało poczucie niezachwianej harmonii i duchowego ładu.
 
Wracając z tego absolutnie świętego miejsca nazywanego „Bramą do Raju”, na ziemskim globie, wszyscy uczestnicy pielgrzymki  potwierdzili nieobecność na Atosie „racjonalnego” postrzegania świata. Pielgrzymka stała się możliwością dotknięcia rzeczywistości , z której emanuje duch chrześcijańskiej pokory, miłości do ludzi i całego Bożego stworzenia;  doświadczenia entuzjazmu chrześcijan pierwszych wieków.
 
 
Pielgrzymka została zorganizowana dzięki  życzliwemu wsparciu instytucji MON.
 
Bezpieczne i sprawne przemieszczenie się po drogach Państw tranzytowych oraz przekraczanie granic z wypełnianiem rozbudowanych formalnościami, pielgrzymi zawdzięczają dwóm wspaniałym żołnierzom z 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego: Panu  st.chor. sztab. Pawłowi oraz  Panu kapralowi  Dawidowi- rodem z Jabłecznej, którym składają serdeczne podziękowania za wspólnie pożytecznie spędzony czas pielgrzymki.
 
 
 
tekst: ks. Grzegorz Cebulski
foto: arch. ks. ppor. SG Pawła Siebiesiewicza


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *