Ordynariat Prawosławny
Aktualności
23.07.2018
Kolonie letnie dla dzieci z rodzin mundurowych w Cieplicach
w dniach 6-13 lipca br. 30-osobowa grupa dzieci przebywała na koloniach letnich, które odbyły się w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach.
 
 
Zgodnie z planem rocznym Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, w dniach 6-13 lipca br. 30-osobowa grupa dzieci (w większości funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej), przebywała na koloniach letnich, które odbyły się w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach.
 
 
Wyjazd kolonijny oficjalnie rozpoczął się nabożeństwem w cerkwi wojskowej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie, skąd młodzi pielgrzymi pod opieką kapelanów oraz wychowawczyń wyruszyli w dalszą drogę, aby przez najbliższe dni aktywnie spędzić czas pośród malowniczo położonego Karkonoskiego Parku Narodowego – jednego z najpiękniejszych zakątków naszego kraju.
 
 
Sprzyjająca pogoda pozwoliła obozowiczom na zrealizowanie praktycznie wszystkich planów, związanych z odwiedzeniem najważniejszych obiektów tego urokliwego miejsca. Zamek Chojnik – usytuowany na szczycie góry o tej samej nazwie, czy najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka (1602 m. n.p.m.), to największe wyzwania, z którymi poradzili sobie wszyscy uczestnicy kolonii. Niezapomnianą atrakcją był przejazd kolejką górską z Karpacza na Kopę (1337 m. n.p.m.), skąd pod opieką przewodnika, młodzi turyści górscy pieszo zdobyli tzw. Koronę Karkonoszy.     Każdego dnia realizowane były wyjazdy krajoznawczo-edukacyjne do okolicznych miejscowości i zakątków Parku Narodowego, m.in. do słynnej na całym świecie huty szkła kryształowego w Piechowicach oraz kopalni rudy uranu w Kowarach, która dziś służy jako muzeum. Wizyta w Harrachovie (Czechy), umożliwiła zwiedzenie kompleksu skoczni narciarskich Certak, zbudowanego na zboczu Certovej Hory, a także poznanie uroków miasta i okolic. W Termach Cieplickich, które znajdują się nieopodal ośrodka, dzieci i młodzież skorzystały z nowoczesnego aquaparku – jednej z głównej atrakcji miasta.
 
 
Miłym wydarzeniem było spotkanie uczestników kolonii z Prawosławnym Ordynariuszem Wojskowym, arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim Jerzym, który podczas modlitw wieczornych przekazał swoje arcypasterskie błogosławieństwo oraz wręczył upominki.
 
 
W trakcie trwania kolonii nie zabrakło czasu dla życia duchowego. Ważnym elementem harmonogramu dnia były codzienne modlitwy poranne i wieczorne oraz uczestnictwo w niedzielnej Boskiej Liturgii w miejscowej kaplicy pw. św. pierwszego męczennika archidiakona Stefana, a także w jeleniogórskiej cerkwi pw. śww. app. Piotra i Pawła w dniu ich liturgicznego wspomnienia.
 
 
W ramach czasu wolnego dzieci korzystały z atrakcji rekreacyjno-sportowych, jakie oferuje cieplicki ośrodek, który stał się wspaniałym miejscem wspomnień dla wszystkich uczestników kolonii.


tekst i arch. foto:ks. ppor. SG Piotr Nestoruk


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *