Ordynariat Prawosławny
Aktualności
31.07.2018
Pierwsza w Polsce przysięga żołnierzy Legii Akademickiej
21 lipca 2018 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu składana była przez żołnierzy Legii Akademickiej uroczysta przysięga na wierną służbę Ojczyźnie.
 
Rotę przysięgi przyjmował Komendant CSAiU płk Dariusz Adamczyk. Uroczystości wzbogacili swoją obecnością: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej dr Tomasz Zdzikot, zastępca  prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, kombatanci, dowódcy jednostek Garnizonu Toruńskiego oraz licznie zgromadzeni bliscy przysięgających żołnierzy. 
 
 
Błogosławieństwa Bożego dla przysięgających żołnierzy udzielili miejscowi kapelani: Proboszcz Wojskowej Parafii Rzymskokatolickiej w Toruniu ks. płk Ryszard Stępień oraz Proboszcz Wojskowej Parafii Prawosławnej w Ciechocinku ks. mjr Mirosław Kuczyński.  
 
Legia Akademicka jest pilotażowym programem skierowanym do studentów, który został aktywowany w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w celu odbudowy rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Idea nie jest nowa. Ta ochotnicza formacja wojskowa po raz pierwszy została uformowana w 1918 roku. Jej szeregi zasilili w pierwszym momencie studenci z uczelni warszawskich, a następnie z ośrodków naukowych w całej Polsce. Dziś, dziedzicząc wiekową tradycję,  formacja ta kieruje zaproszenie do młodych ludzi, którym nie obojętna jest idea służby Ojczyźnie.
 
 
 
info i foto: arch. ks. mjr M. Kuczyński


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *