Ordynariat Prawosławny
Aktualności
02.08.2018
Powstanie Warszawskie - 1 sierpnia 1944
Prawosławny Ordynariusz Wojskowy oraz kapelani wzięli udział obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego wznosząc swoje modlitwy w intencji poległych powstańców.Uroczystości upamiętniające to tragiczne i heroiczne wydarzenie rozpoczęły sie już dnia poprzedzającego. Prezydent RP ANdrzej Duda spotkał się na placu Muzeum Powstania Warszawskiego z żyjącymi jeszcze powstańcami i dokonał uhonorowania najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

 
1 sierpnia, na Placu Krasińskich została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji poległych powstańców. Bezpośrednio po nabożeństwie odbył się Apel Poległych oraz złożenie wieńców.
 
Po południu na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach o godzinie "W" odbył się uroczysty apel z udziałem Prezydenta RP oraz najwyższych władz państwowych. O godzinie 17:00 w całej stolicy zawyły syreny alarmowe, wystrzeliły race, a ruch uliczny zatrzymał się, aby chwilą zadumy i serdeczną modlitwą uczcić powstańczych bohaterów, którzy w imię wolności i pokoju bronili swojej stolicy przez 63 dni.
 

 

Kulminacyjnym punktem środowych obchodów rocznicowych był Apel Poległych połączony z ceremonią składania wieńców przy Pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy, na Woli. Reprezentanci różnych religii i wyznań odmówili modlitwy w intencji poległych.
 redakcja POWP
foto za: http://dgw.wp.mil.pl (Fot. chor. Piotr Ziętka/ st.szer. Michał Wójcik)


 

foto
Wszyscy Święci:
módlcie się za nas do Boga!

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *