Ordynariat Prawosławny
Aktualności
13.08.2018
Uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
11 sierpnia br., Prawosławny Ordynariusz Wojskowy w asyście Księdza Kanclerza, modlił się za ofiary komunistycznego ludobójstwa przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.


11 sierpnia br. minęło 81 lat od wydania rozkazu przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa, który zapoczątkował eksterminację Polaków – obywateli Związku Sowieckiego. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele. W wyniku tej decyzji życie straciło ponad 111 tys. Polaków, zamordowanych w tzw. operacji polskiej (a właściwie: antypolskiej) NKWD z lat 1937-38.
 
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił w swoim przemówieniu, że komunizm, którego ofiarą padli Polacy na terenach ZSRR, był jedną z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości. Ideologii, która budowana była na nienawiści i z tej nienawiści wzięła się również zbrodnia, której ofiary czcimy dzisiaj. Niestety ustrój komunistyczny nigdy nie doczekał się właściwego osądzenia; sprawcy zbrodni nigdy nie zostali osądzeni. Komuniści, i w Sowietach, i na całym świecie, nigdy nie doczekali się Norymbergi, takiej jakiej doczekali się narodowi socjaliści niemieccy  – mówił Minister Kasprzyk. Stanowczo potępił przy tym zachowanie tych osób, które dziś gloryfikują symbole komunizmu, takie jak sierp i młot.

Podczas uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni NKWD na Polakach, którą pion śledczy IPN zakwalifikował jako ludobójstwo, Minister Jan Józef Kasprzyk i Prezes Jarosław Szarek odsłonili tablicę pamiątkową w kształcie podkładu kolejowego. Ten nowy element dedykowany ofiarom “operacji polskiej” 1937-1938, pobłogosławiony następnie przez przedstawicieli trzech chrześcijańskich ordynariatów polowych, będzie stanowił teraz integralną część warszawskiego pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Uroczystość zakończyło odczytanie Apelu Pamięci z salwą honorową oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
 
 
Obchody rocznicowe zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W wyniku tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-38, pod zarzutem przynależności do fikcyjnej Polskiej Operacji Wojskowej (POW), prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski, aresztowano prawie 140 tys. osób polskiej narodowości, w tym 111 091 osób skazano na karę śmierci, a wyroki wykonywano najczęściej strzałem w tył głowy. Mordowano w ten sposób m.in. działaczy polonijnych, nauczycieli, urzędników, księży, zamożniejszych rolników, pracowników służby leśnej i rzemieślników. Według szacunków niektórych historyków z rąk Sowietów mogło zginąć w ramach tej operacji nawet 200 tys. Polaków.
 
 
 
na podst.: http://www.kombatanci.gov.pl
fot. za: tamże


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *