Ordynariat Prawosławny
Aktualności
11.09.2018
Święto Ścięcia Głowy Proroka Jana Chrzciciela
11 września, to dzień pamięci Ścięcia Głowy św. pror. Jana Chrzciciela. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE. abp Jerzy odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie.
 
Podczas świątecznej Boskiej Liturgii asystowali Władyce kapelani ordynariatu. W pouczającym słowie końcowym, Ekscelencja zwrócił uwagę na kilka istotnych wątków owego wydarzenia. Władyka wskazał na jednoczesny tragizm i triumf męczeńskiego wieńca, jaki poniósł prorok Jan, doszukując się przyczyny tej tragedii w ludzkim upadku z powodu ziemskich rozkoszy i namiętności. Hierarcha ukazał naukę, jaka płynie z ewangelicznego przekazu oraz nauczanie Cerkwi o wydarzeniu Ścięcia Głowy Świętego Proroka Jana Chrzciciela.
 
 
Ten święty dzień jest dniem ścisłego postu. Wynika to, jak to ujął abp Jerzy, nie tyle z samego faktu tragicznych okoliczności śmierci Proroka, lecz wskazuje na potrzebę wstrzemięźliwości od doczesnych rozkoszy, które są często przyczyną duchowego upadku.
 
 
tekst i foto: ks. mjr Łukasz Godun


 

foto
+
Boże Wielki, Który Narodowi Polskiemu, Boga miłującemu, zwróciłeś wolność i niepodległość Ojczyźnie naszej, w tym radosnym i uroczystym dniu - Święta Niepodległości, wzmocnij Ojczyznę naszą, ześlij jej pokój i nas wszystkich złącz w miłości...
 
/z modlitwy za Ojczyznę na Dzień Niepodległości/
+