Ordynariat Prawosławny
Aktualności
27.09.2018
Budowa nowego obiektu Placówki Straży Granicznej
24 września br. na terenie służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego obiektu Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach.


Uroczystość odbyła się w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasza Pragi. W przedsięwzięciu udział wzięli również przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i służb mundurowych oraz funkcjonariusze z PSG w Dubeninkach.
 
 
W swoim wystąpieniu wiceminister Jarosław Zieliński zwrócił uwagę na kwestię ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
- Dzisiaj kiedy obserwujemy zjawiska migracyjne, widzimy jak istotna jest skuteczna ochrona granic terytorium Rzeczypospolitej przed tymi, którzy nie powinni się znaleźć na naszym terenie, jeśli nie spełniają warunków.
- Ta placówka jest ważna, bo położona jest w miejscu, które ma szczególne znaczenie. Przy pobliskim trójstyku granic i przesmyku suwalskim. Tutaj ochrona granicy zewnętrznej jest zadaniem pierwszorzędnym – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Jarosław Zieliński.
Natomiast Pan Wojewoda podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich trud i poświęcenie w codziennej służbie.
- Dziękuję Wam za czuwanie nad polską granicą, a także za działania na rzecz bezpieczeństwa wszystkich, którzy przebywają w naszym województwie.
 
Komendant Główny Straży Granicznej zaznaczył, że nowa placówka jest ważnym elementem, który zapewnieni funkcjonariuszom Straży Granicznej jak najlepsze warunki służby:
- Sukcesem formacji nie jest to, że trwa tylko, że się rozwija. Jest to proces wieloetapowy, bardzo złożony m.in. na ten etap składają się inwestycje. Dzięki Ustawie Modernizacyjnej inwestujemy w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i ale przede wszystkim w funkcjonariuszy.  Dzisiejszy plac budowy w 2019 roku stanie się nowoczesną placówką Straży Granicznej z pełnym zapleczem logistycznym, służącym ochronie granicy państwowej. Powstanie budynek administracyjny, budynek garażowy, 50 metrowa wieża łączności radiowej z przyłączami i instalacjami, kojce, wybieg oraz tor przeszkód dla psów służbowych.
 
Inwestycja współfinansowana jest z Programu Modernizacji Służb Mundurowych i unijnego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Łączny koszt inwestycji to ponad 14,6 mln zł.
 
Poświęcenia aktu erekcyjnego, z ramienia Prawosławnego Ordynariatu WP, dokonał ks. ppor. SG Paweł Siebiesiewicz, kapelan Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
 
 
 
tekst: kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz
foto: arch. WMO-SG

 

foto
+
Nienawiść wznieca kłótnię,
miłość wszelki błąd ukrywa.
+
Na wargach rozumnego
jest mądrość,
a kij - na grzbiecie tego,
komu jej brak.
+
Mądrzy swą wiedzę gromadzą,
usta głupiego grożą zniszczeniem.
+
/Prz 10,12-14/

Zapraszamy na kolonie dla dzieci w Cieplicach