Ordynariat Prawosławny
Aktualności
05.12.2018
100-lecie Marynarki Wojennej
28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 100 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
 
28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 100 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu w czasach wojny i pokoju. 

Dla podkreślenia rangi obchodów 100-lecia utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych na wszystkich okrętach MW podniesiona została wielka gala banderowa. Z Okrętu Muzeum ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich. To największa możliwa liczba strzałów oddawanych jedynie prezydentowi, głowom obcych państw oraz w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych.
 
 
Uroczystości rozpoczęły się 27.11 poranną modlitwą za tych, którzy oddali swoje życie na morzach i oceanach. To spotkanie modlitewne odbyło się w trakcie wyjścia w morze na jednym z okrętów MW. Na zakończenie modlitwy do morza został zrzucony wieniec - symboliczny dowód pamięci i hołdu Polskim Marynarzom.
 
 
Następnego dnia centralne uroczystości rozpoczęły się modlitwą na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, skąd wszyscy udali się do świątyni garnizonowej, gdzie odprawione zostało nabożeństwo w intencji Marynarki Wojennej. Nabożeństwu przewodniczył bp polowy WP Józef Guzdek. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się przy gdyńskim Skwerze Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polska Morska nastąpiła uroczysta odprawa wart.
 

W trakcie wszystkich uroczystości Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego reprezentował Dziekan Marynarki Wojennej, ks. kmdr Daniel Popowicz, który brał czynny udział w spotkaniach modlitewnych, a także wygłosił krótką homilię podczas nabożeństwa w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej.
 
 
 
zdj.: arch. 3 Flotylli Okrętów
 
 

 

foto
Wprowadzenie Najświętszej

Bogurodzicy do świątyni
21.XI/4.XII