Ordynariat Prawosławny
Aktualności
07.12.2018
Uroczyste zakończenie ćwiczenia ANAKONDA-18
6 grudnia w Elblągu zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wzięli udział w uroczystym zakończeniu ćwiczenia ANAKONDA-18.
 
6 grudnia w Elblągu zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wzięli udział w uroczystym zakończeniu ćwiczenia ANAKONDA 18 oraz podsumowaniu procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód.

Podsumowując ćwiczenie Anakonda 18 oraz certyfikację Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Tomasz Piotrowski zwrócił z kolei uwagę na fakt, że ćwiczenie było największym sprawdzianem ostatnich lat nie tylko dla Wojska Polskiego, ale także dla struktur dowodzenia Sojuszu.
 
Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w uroczystościach wziął udział zastępca prawosławnego ordynariusza wojskowego ks. płk Aleksy Andrejuk (dop. POWP).
 
 
***

Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia Anakonda 18 było procedowanie certyfikacji zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL), prowadzona przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący.

26 listopada żołnierze Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód  rozpoczęli swój udział w drugim etapie ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego odbywała się certyfikacja.  Pozytywna ocena łączy się z przekazaniem dywizji w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.

Anakonda 18 to ćwiczenie międzynarodowe, w które  oprócz żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowani byli m.in. żołnierze z USA, Litwy, Łotwy i Estonii oraz wojska stacjonujące w Polsce w ramach eFP. Na poligonach w Polsce oraz na akwenie Morza Bałtyckiego ćwiczyło około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy po raz pierwszy  w edycji ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie. Ćwiczenie miało na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej.
 

 
źródło: http://www.mon.gov.pl
fot.: st. szer. Wojciech Król/CO MON

 

foto
+
Nienawiść wznieca kłótnię,
miłość wszelki błąd ukrywa.
+
Na wargach rozumnego
jest mądrość,
a kij - na grzbiecie tego,
komu jej brak.
+
Mądrzy swą wiedzę gromadzą,
usta głupiego grożą zniszczeniem.
+
/Prz 10,12-14/

Zapraszamy na kolonie dla dzieci w Cieplicach