Ordynariat Prawosławny
Aktualności
05.12.2018
Przysięga żołnierzy WOT w Parczewie
W niedzielę, 2 grudnia br., w Parczewie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".
 
Była to już jedenasta i jednocześnie ostatnia w tym roku przysięga w lubelskiej brygadzie. 170 żołnierzy – ochotników obrony terytorialnej z województwa lubelskiego złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, na Placu przy ulicy Jana Pawła II w Parczewie. Tradycyjnie poprzedziła ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która została odprawiona w Parafii św. Jana Chrzciciela.
 
 
Po przysiędze błogosławieństwa Bożego udzielił ks. ppłk Jan Kot reprezentujący Prawosławny Ordynariat WP oraz ks. ppłk Andrzej Piersiak- Kapelan 2 LBOT.
 
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, zwraócił się do żołnierzy składających przysięgę w okolicznościowym liście, który został odczytany podczas uroczystości.
 
 
W historii brygady odbyło się już szesnaście przysiąg, a 2 LBOT liczy już blisko 3100 żołnierzy, cały czas powiększając swoje szeregi. Dane statystyczne pokazują, że Terytorialsi na Lubelszczyźnie, to osoby młode, których średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24% z nich stanowią studenci. Rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie stanowią 15%. Żołnierze obrony terytorialnej wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, pasje, zainteresowania, często również posiadają cenne kompetencje. Mimo to łączy ich jedno – gotowość, by ofiarować część swojego czasu, energii i umiejętności, a nawet swoje życie ojczyźnie i lokalnym społecznościom.
 
źródło: 2 LBOT


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *