Ordynariat Prawosławny
Aktualności
24.01.2019
Święto Teofanii i spotkanie kolędnicze w warszawskiej parafii wojskowej
19 stycznia br., kiedy przypadają obchody jednego z wielkich świąt roku liturgicznego - Objawienia Pańskiego (Chrztu Pańskiego), w wojskowej cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie odbyły się świąteczne uroczystości liturgiczne oraz koncert kolęd.


Boską Liturgię tego dnia, poprzedzoną nabożeństwem całonocnego czuwania, współcelebrowali duchowni z ordynariatu na czele z ks. mitratem płk. rez.  Michałem Dudiczem. Bardzo licznie zebrani wierni oraz chór parafialny sprawili, że liturgia miała podniosły i uroczysty wydźwięk. Bezpośrednio po św. Liturgii nastąpił charakterystyczny dla tego święta obrzęd tzw. wielkiego poświęcenia wody.
 
 
Kiedy już wierni zaczerpnęli poświęconej wody, udali się do refektarza na świąteczny poczęstunek wspólnoty stołu. W samo południe, w sali konferencyjnej ordynariatu odbył się koncert kolęd. Sala zapełniła się dziećmi, artystami i widownią. Pośród przybyłych na koncert osób, prowadzący uroczystość ks. mjr Łukasz Godun, wyróżnił Małgorzatę Michalską, Dyrektor Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca „Viktoria” w Warszawie. Pani Dyrektor oraz prowadzonej przez nią placówce oświatowej, została powierzona opieka oraz nadzór działalności Punktu Katechetycznego, działającego przy tej parafii od września 2018 r. Na wszystkich uroczystościach był obecny również pan Janusz Prędki, przyjaciel ordynariatu, Szef Biura Poselskiego w Sejmie RP.
 
 
Jako pierwsi na koncercie zaprezentowali się uczniowie Punktu Katechetycznego, którzy pod kierownictwem lektora ppor. rez. Tomasza Pieczarki i zaśpiewali trzy kolędy: „Cicha noc”, „Niebo i ziemla (Dzisiaj w Betlejem)” oraz „Hen wysoko”. Założeniem organizatora było, aby spotkanie miało rodzinny, ciepły klimat. W związku z powyższym, rodzice i parafianie odpowiedzieli młodym wykonawcom gromadnym wykonaniem starej kolędy wschodniosłowiańskiej „Nowa radost’ stała”.
 
 
Kolejnym punktem koncertu był występ gości z Białegostoku – dziecięcego zespołu artystycznego przy Stowarzyszeniu Ab-Ba (z jęz. białoruskiego: Abjadnannie Bac’kou). Artyści wywarli niesamowite wrażenie, wykonując kolędy, pastorałki oraz wiersz o tematyce pokoju na świecie; wykorzystywali stosowne rekwizyty, akompaniament muzyczny i prezentację.
 
 
Następnie zaskakująco miłym akcentem parafialnego kolędowania był występ trzech dziewczynek z parafii, które tworząc kameralny zespół instrumentalny składający się z wiolonczeli, fletu poprzecznego i skrzypiec, zaprezentowały starą polską kolędę „Lulaj że Jezuniu”. Nie dało się ukryć wzruszenia odbiorców, które potwierdziły gromkie owacje.
 
 
Koncert nawiedzili również kolędnicy z kolorową, świecącą gwiazdą oraz akordeonem. Młodzi ludzie zakolędowali dobroczynnie: dofinansowanie rehabilitacji chorego dziecka. Przychodząc z kolędą do wojskowej parafii w Warszawie, wywarli ogromne wrażenie na uczestnikach wydarzenia, którzy z otwartymi sercami przyjęli kolędniczy występ i wsparli finansowo charytatywną inicjatywę.
 
 
Tegoroczne święto Objawienia Pańskiego oraz noworoczne spotkanie z kolędą, wielkimi zgłoskami wpisało się w inicjującą swoją działalność Prawosławną Parafię Wojskową św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie, i z Bożą pomocą będzie inspiracją do podobnych tego typu wydarzeń w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
 
 
 
redakcja POWP
foto: Marta Łuksza

 

foto
+
Nienawiść wznieca kłótnię,
miłość wszelki błąd ukrywa.
+
Na wargach rozumnego
jest mądrość,
a kij - na grzbiecie tego,
komu jej brak.
+
Mądrzy swą wiedzę gromadzą,
usta głupiego grożą zniszczeniem.
+
/Prz 10,12-14/

Zapraszamy na kolonie dla dzieci w Cieplicach