Ordynariat Prawosławny
Aktualności
19.02.2019
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok
We wtorek 19 lutego br. minęło dokładnie 100 lat od odzyskania przez Białystok niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się niedzielnymi nabożeństwami rocznicowymi w katedrze prawosławnej oraz rzymsko-katolickiej.
 
Boskiej Liturgii w intencji Ojczyzny przewodniczył arcybiskup białostocki i gdański Jakub w asyście kanclerza Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego – ks. mitrata płk. rez. Michała Dudicza oraz miejscowego duchowieństwa.
 
 
W dniu 100. rocznicy odzyskania przez miasto niepodległości na Rynku Kościuszki w Białymstoku rozpoczęły się uroczystości patriotyczne, w których wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe, a także hierarchowie w asyście kapelanów ordynariatów. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i kwiaty, a następnie odbyła się defilada wojska i służb mundurowych. Na zakończenie uroczystości na budynku dawnego Archiwum Państwowego odsłonięta została i poświęcona okolicznościowa tablica w hołdzie mieszkańcom Białegostoku walczącym o wolną Polskę z inskrypcją: „W setną rocznicę przybycia do Białegostoku Wojska Polskiego oraz powrotu miasta do odrodzonej RP".
 
 
W godzinach popołudniowych na miejscowym Cmentarzu Wojskowym ks. płk. rez. Michał Dudicz w asyście ks. ppor. SG Piotra Nestoruka, wygłosił okolicznościową modlitwę za poległych żołnierzy i wszystkich tych, którzy życie swoje oddali w ofierze wyzwolonej Ojczyźnie.
 
 
Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień „odzyskania niepodległości" przez Białystok.
 
 
 
ks. ppor. SG Piotr Nestoruk
fot.  arch. ks. płk. Michała Dudicza, www.orthodox.bialystok.pl, www.bialystok.pl

 

foto
+
Nienawiść wznieca kłótnię,
miłość wszelki błąd ukrywa.
+
Na wargach rozumnego
jest mądrość,
a kij - na grzbiecie tego,
komu jej brak.
+
Mądrzy swą wiedzę gromadzą,
usta głupiego grożą zniszczeniem.
+
/Prz 10,12-14/

Zapraszamy na kolonie dla dzieci w Cieplicach