Ordynariat Prawosławny
Aktualności
23.02.2019
Zamość, Lublin: żołnierze służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową
W sobotę 23 lutego żołnierze pełniący służbę przygotowawczą w batalionie dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie oraz w 3. Batalionie Zmechanizowanym w Zamościu złożyli przysięgę wojskową.


 Przysięgi poprzedzone był mszą św. odprawioną w Kościołach Garnizonowych. Wśród zaproszonych gości w Lublinie byli: Szef Sztabu 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni oraz przedstawiciele władz województwa lubelskiego i miasta Lublina. Z kolei w Zamościu swoją obecnością zaszczycili: gen. Dywizji- Jarosław Gromadziński, dowódca 18. dywizji zmechanizowanej, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej  Marek Łapiński, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu narodowego żołnierze służby przygotowawczej wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam….”.
 
 
Po przysiędze, księża kapelani udzielili Bożego błogosławieństwa. Prawosławny Ordynariat WP reprezentował ks. ppłk. Jan Kot
        
Podczas obydwu uroczystości głosy zabrali także: żołnierze składający przysięgę i matki nowo zaprzysiężonych żołnierzy.
 
 
Rodzice i bliscy żołnierzy składających przysięgę nie ukrywali satysfakcji i dumy z udziału w tak doniosłym wydarzeniu.
 
Zarówno uroczystość w Zamościu, jak i w Lublinie zakończyła defilada pododdziałów na czele której przemaszerowała kompania honorowa dowodzona przez dowódcę uroczystości.
 
Oprawę muzyczną zajęła się Orkiestra Wojskowa z Lublina.
 
 
Opracował: Damian Kot
Źródło: http://bdowwb.wp.mil.pl/pl/3_741.html


 

foto
PIĘĆDZIESIĄTNICA
DZIEŃ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

 

 
Pamięci
abp. gen. dyw. dr. Mirona (Chodakowskiego)
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego
1998-2010

* * *