Ordynariat Prawosławny
Aktualności
02.03.2019
Przywrócenie pamięci o poległym lotniku
2 marca br., na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel (Królestwo Belgii), miała miejsce ceremonia przywrócenia imienia i nazwiska na grobie por. pil. Mikołaja Kirkilewicza.


W uroczystości wzięła udział delegacja z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która złożyła wieniec w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Delegacji przewodniczył p. gen. dyw. pil. Jan Śliwka, który podczas swojego wystąpienia podziękował Burmistrzowi Miasta Lommel Bobowi Nijs oraz Ambasadorowi RP w Belgii Arturowi Orzechowskiemu za opiekę nad cmentarzem i podtrzymywanie pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy walczących na Zachodzie.
 

74. lata temu, 2 marca 1945 roku bombowiec Lancaster  I BH-I (PB854) należący do 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” został zestrzelony przez artylerię przeciwnika. W wyniku tych działań śp. por. Mikołaj Kirkilewicz poległ wraz z całą załogą podczas wykonywania zadania bojowego, bombardowania Kolonii w III Rzeczy.
 

Na największym cmentarzu wojennym w Belgii, gdzie spoczywa 257 polskich żołnierzy, w tym 24 lotników, odbyła się ceremonia odsłonięcia tabliczki nagrobnej z imieniem i nazwiskiem zidentyfikowanego w badaniach genetycznych bohaterskiego pilota. Uroczystość zorganizowała Ambasada RP w Brukseli oraz władze miasta Lommel, przy udziale licznej Polonii. Oprawę liturgiczną zapewnił Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, a całość uzupełniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez żołnierzy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina.
 

Modlitwie za duszę poległego pilota, który był wyznania prawosławnego oraz ceremonii poświęceniu nagrobnego krzyża przewodniczył Zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, ks. płk Aleksy Andrejuk wraz z asystującymi kapelanami. Modlitwę ekumeniczną sprawowali również kapelani z Kościoła rzymsko-katolickiego. Duchowni wspólnie dokonali poświęcenia żołnierskich grobów na cmentarzu w Lommel.
 

Udział w sobotnich obchodach był również wspaniałą okazją do spotkań z polską młodzieżą uczącą się za granicą. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie ze szkoły  im. gen. Stanisława Maczka z Antwerpii, którzy przygotowali występ artystyczny o śp. por. Mikołaju Kirkilewiczu.


Red. ks. mjr Łukasz Godun (POWP)
Źródła: tekst: mjr. Marka Pastuszka (DGRSZ)
Zdjęcia: Izabela Mucha (DGRSZ), ks. mjr Łukasz Godun (POWP)

 

foto
 
Niedziela o Sądzie Ostatecznym