Ordynariat Prawosławny
Aktualności
20.05.2019
Uroczystości 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino
W dniach 16-19 maja 2019 odbyły się uroczystości poświęcone 75 rocznicy walk o zdobycie wzgórz Monte Casino, w której brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Andersa.
 
16 i 17 maja weterani wraz z polską delegacją wzięli udział w uroczystości na cmentarzu w Mignano Monte Lungo i przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano.
 
 
Centralne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 18 maja o godz. 17. polową mszą świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, bezpośrednio po której, zostały odczytane modlitwy ekumeniczne.
 
 
Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego reprezentował ks. mitrat płk rez. mgr Michał Dudicz. Kapelan wygłosił modlitwy za uczestników bitwy, żyjących kombatantów i weteranów oraz za ich poległych kolegów, którzy złożyli najwyższą ofiarę za wolność na ołtarzu Ojczyzny.
 
 
W uroczystościach brali udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą i Prezydent Włoch Sergio Mattarella.
Oprócz prezydentów Polski i Włoch, w obchodach uczestniczyli m.in.: minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, senator PiS i córka Władysława Andersa Anna Maria Anders, szef BBN Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, prezydenccy ministrowie: Krzysztof Szczerski, Andrzej Dera, Wojciech Kolarski, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.
 
 
Podczas uroczystości odczytany został apel poległych; prezydent wraz z weteranami złożyli też wieńce przy krzyżu Virtuti Militari. Kwiaty na grobie swojego ojca złożyła także Anna Maria Anders.
W trakcie uroczystości została odczytana odezwa do młodych w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino przygotowana przez weteranów 2. Korpusu Polskiego.
 
 
Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Tekst i foto. ks. płk rez. Michał Dudicz

 

foto