Ordynariat Prawosławny
Aktualności
08.07.2019
JA ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO PRZYSIĘGAM
W niedzielę 7 lipca odbyło się pięć przysiąg żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ślubowali na sztandar w miejscowościach: Ciechanów, Janów Lubelski, Lubaczów, Rząska, Suwałki.

    W ubiegłą niedzielą do Wojsk Obrony Terytorialnej dołączyło 600 nowych żołnierzy. Przysięgi odbyły się w ramach projektu Wakacje z WOT, w związku z czym w dużej mierze byli to uczniowie szkół średnich oraz studenci. Zaprzysiężenia terytorialsów miały miejsce na terenie Lubelszczyzny, Małopolski, Mazowsza, Podkarpacia oraz na Podlasiu. Ponadto w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT przysięga żołnierzy była połączona z obchodami święta brygady.

 

   Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dumnie nosząc mundur z biało – czerwoną flagą, żołnierze zobowiązują się do godnego reprezentowania wartości oraz ideałów, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

   Przysięgi wojskowe są jednym z symboli narodowych, które przez całe tysiąclecia towarzyszyły polskiemu żołnierzowi. W jej treści kryją się bliskie każdemu Polakowi wartości, takie jak obowiązek oraz dyscyplina. To one nadają sens żołnierskiej służbie, uczą odpowiedzialności, zaszczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do Ojczyzny.

    W tym szczególnym i ważnym dniu żołnierze otrzymali Boże błogosławieństwo na dalszą służbę.

 

 

Tekst: WOT/T.P.
Foto: Helena Wysocka, Dorota Kozdra, Andrzej Banaś, Vasiljevski & Kekeljevic,

 

foto