Ordynariat Prawosławny
Aktualności
23.07.2019
Pamięci poległych policjantów
Krajowy Duszpasterz Policji i Prawosławny Ordynariusz Wojskowy poprowadzili modlitwę w intencji poległych policjantów.
 
Każdego roku, jednym z najważniejszych momentów podczas obchodów Święta Policji jest uroczystość odbywająca się przed Tablicą Pamięci oraz złożenie wieńców przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska". Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszający i podniosły moment, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. W tym roku uroczystość ta miała wymiar szczególny, gdyż odbyła się w setną rocznicę powołania Policji Państwowej.

W ceremonii odsłonięcia tabliczek czterech policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli zginęli w czasie służby, uczestniczyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, jego zastępcy: nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Kamil Bracha, Krajowy Duszpasterz Policji ks. bp Józef Guzdek, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Jerzy Pańkowski, komendanci wojewódzcy / stołeczny Policji, kierownictwo KGP, Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Irena Zając, Przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło, kapelani policyjni a także rodziny policjantów, których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci.
 

Po złożeniu meldunku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji do Księgi Pamięci wpisano nazwiska poległych policjantów i odczytano karty pamięci prezentujące ich sylwetki. Rodzinom i jednostkom, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazano karty pamięci i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji.

Rodziny odsłoniły tabliczki epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy stracili życie na służbie.

Krajowy Duszpasterz Policji i Prawosławny Ordynariusz Wojskowy poprowadzili modlitwę w intencji poległych policjantów. Po modlitwie złożono wiązanki kwiatów, odegrano melodię „Śpij kolego” i uczczono pamięć wszystkich poległych minutą ciszy.
 
 
 
źródło: http://www.policja.pl

 

foto
WIELKI POST